Yeni vergi affı mı geliyor
Yeni vergi affı mı geliyor

Vergi Affı 2016

Yeni vergi affı mı geliyor

Ekonomi kulislerinde yankılanan bir ekonomi haberi doğrultusunda vergi affı getirileceği iddia edilmekte. Hükümet ve Maliye Bakanı yaptığı açıklamada vergi affı olmayacağını açıklamıştı. Lakin Mart ve Nisan ayı vergi ödemelerinde gelir kaybı yaşamak istemeyen hükümetin af iddalarını yalanladığı gözlemlenmekte.

Özel sektörden vergi affı talebi

Gelişmiş ülkelerin ekonomik durumunun kötüye gitmesi Türkiye’ nin de ekonomik durumunu etkilemektedir. Başta Çin olmak üzere Suriye, Irak, Rusya ile yaşanan krizler ekonomide dalgalanmalar olmasına sebebiyet vermektedir.

2015 yılı sonrasında açıklanan kayıtlara göre özel sektör alanında dış borç olarak bildirilen tutarın 200 milyar dolar olduğu açıklandı. Yurtta yaşanan ekonomik problemler ihracat ve üretimi derinden etkilemektedir. Devletin en önemli gelir kaynağı olarak tanımlanan vergiler özel sektör sebebi ile sekteye uğradı.

Özel sektör temsilcileri borçlanmalara dair vergi affı talebinde bulunmakta. Önceki dönemlerde uygulanan yapılandırmalar sonucunda milyarlarca lira ekonomiye kazandırıldı. Böylelikle Türkiye’ de %1 oranında vergi incelemesine gerek duyulmaksızın tahsil edilmiştir.

Vergi affı neden inkar edilmekte?

Söylentiler sonrasında özel sektör temsilcileri başta olmak üzere tüm gözler hükümete çevrildi. Nisan ayı sonrasında mükelleflerin af beklentisi doğrultusunda hareket edeceği söyleniyor. Ekonomi alanında özel sektör vergi affına bağımsız kalmayacaktır. Lakin kurumlar ve gelir vergisi için beyannamelerin verilmesi için saptanılan dönemin sonlanması bekleniyor.

Bir önceki yazımız olan İş Bankası Kredi Kullanma başlıklı makalemizde iş bankası, iş bankası 5 bin tl kredi ve iş bankası kredi kampanyası hakkında bilgiler verilmektedir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*