Kredi Ön Onayı Nedir?

Kredi Ön Onayı Nedir?

 

Bankadan Kredi çekmek için  başvurduğunuzda banka sizin beyan etmiş olduğunuz geliriniz ve talep ettiğiniz kredinin tutarına göre ilk etapta sizin bankalarla aranızda olan geçmiş kredili  ürün kullanımlarınıza,çalışma ve emeklilik durumunuza bakarak hakkınızda krediyi alıp alamayacağına dair geçici bir karar verir.Buna kredi ön onayı denir.Ön onay aldıktan sonra bankanıza başvurup çekmek istediğiniz kredi türüne göre yapmanız gereken diğer yükümlülükleri yerine getirmeniz gerekmektedir.

Ön Kredi  onayı genellikle sms ve ya internet üzerinden yapılan ihtiyaç,taşıt,konut yahut da ticari krediler için veirlen gerekli koşulları sağladığınız takdirde çekmek istediğiniz  krediyi ilk araştırmalara göre alabileceğinizi size belirlen bir tür kredi onayı biçimidir.kredi ön onayı aldığınızda kesin olarak krediyi alabileceğiniz anlamına gelmez.İhtiyaç kredisi başvurusunda bulundu iseniz gelirinizi ibraz etmeniz gerekmektedir,taşıt ve konut kredilerinde,kredi kullanım oranına göre taşıtın veya konutun değerinin en az %30’unu kendi öz kaynaklarınızla tamamlamanız gerekir.Ticari kredi ön başvurularında ise muhasebeciniz den alacağınız 3 yıllık bilançonuzu bankaya sunmanız gerekmektedir.

Genellikle kredi ön onayı mesajı şöyledir ‘Değerli müşterimiz(buraya dikkat eğer sonuç olumsuz olsaydı burada sayın müşterimiz yazacaktı)beyan etmiş olduğunuz aylık gelirinize göre krediniz xx vade ve xxxx tutarla ön onay almıştır.Kesin onay ve kredinizi kullanmak için sizi en yakın şubemize bekleriz’.Bu durumda mesajda bahsedildiği üzere en yakın şubeye giderek kredinizi  kullanabilirsiniz.

 

Eğer kredi başvurusu yaptığınızda başvurunuz olumsuz sonuçlandı türünde bir mesaj gelirse bu kredi ön onayı alamadığınız anlamına  geliyor.bunun nedeni kredi kartlarınızdaki düzensiz ödemeler,gelirinizin çekmek istediğiniz krediye yetersiz gelmesi olabilir.Daha sağlıklı bilgi alabilmek için Kredi Başvurusu Neden Onaylanmaz?isimli makalemizi okumak için tıklayınız.

Bu makalemde size Kredi Ön Onayı Nedir? konusunu anlatmaya çalıştım.Her türlü bankacılık sektörüne ait soru ve sorunlarınız da karşılıksız bir şekilde bilgim dahilinde yardımcı olmaya çalışıyorum.Sorularınızı Soru-Cevap bölümünden yazmanızı rica ederim.
Borçsuz günler dilerim
Kredi Uzmanı

 

Bir önceki yazımız olan Findeks Risk Raporuna İtiraz Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizde findeks kredi raporu itiraz, kkb raporu itiraz ve kredi notu itiraz hakkında bilgiler verilmektedir.