Broker Nedir Ne Demektir?

Broker nedir? 

Ülkemizde anlamı aracı, komisyoncu veya simsar olarak çevrilmiştir. Alım-satım veya sigorta işlemlerinin yapılmasın da ve gereklilik duyulmuş ise uygulanmasında görev alırlar. Avrupa da broker terimi yaygınlaşmış olmasına rağmen ülkemizde halen varlığı ve adı oturamamıştır. Ancak komisyoncu olarak, sigorta,denizcilik veya borsa sektörlerinde bu simsarlara(broker) rastlamaktayız. Denizcilikte yüklerin yüklenmesi, taşınması veya barındırılması için aracılık yapan veya kuruluşlar adına bu işlemleri yürüten brokerlar vardır. Ayrıca sigortacıların da birçoğu broker olarak görev yaparlar. Bu kişiler tamamen profesyonel olmakla beraber, bireysel olarak çalışıp, çalıştıkları veya anlaşma dahilinde oldukları firma veya işletme için kendi adlarına işlem yaparlar. İşlemlerden de belirli miktarlarda pay alarak, kazanç sağlarlar.

Peki broker olmak için ne yapmamız gerekir?

 

Öncelikle broker olmak için 4 yıllık bir lisans eğitimini tamamlamak gerekir. Brokerlar alaylı değil, finansman, ekonomi ve işletme yönetimi veya sigortacılık konularında okul okumuş eğitimli kişilerdir. Broker olabilmek için yalnızca bunları okumuş olmakta yeterli değildir. Broker olabilmek için açılan eğitimlere katılmış, bilgileri doğru olarak öğrenmiş olmanız gerekmektedir. Teoriyi pratiğe döküp, yapılan sınavlardan da başarı sağladığınız takdir de İMKB tarafından lisanslı bir broker olabilirsiniz. 4 yıllık lisans eğitimi şartı dışında broker olabilmek için bazı koşullar daha vardır. Bunlar; T.C vatandaşı olmak, 21 yaşını doldurmuş olmak şeklinde sıralanabilir. Ayrıca brokerlar tamamen lisanslı kişilerdir, kendilerini broker olarak gösteren kişilerin ilgili sertifikalarını mutlaka inceleyip, daha sonrasın da işlem yapınız.

Peki brokerlar işlemleri nasıl yürütürler, işletmeler içerisinde hangi pozisyonlarda çalışabilirler? 

Brokerlar tamamen uzman, profesyonel kişilerdir. Dolayısıyla işlemleri, kendi adlarına ancak işletmeler veya kuruluşlar için yönetebilecekleri gibi, borsalar veya diğer işlemler için bireysel kişiler içinde yönetir veya gerçekleştirirler. Aradaki ticari kazanç veya gelir için de komisyon alırlar. Verilecek olan komisyon tamamen broker ve kuruluşlar arasında belirlenecek tutara göre değişir.

Ayrıca denizcilik sektöründe de görmeye alışkın olduğumuz brokerlar genelde bireysel olarak çalışan, yükleme ve barındırma işlemleri için bireysel çevresi ve gücü bulunan kişilerdir.  İşlemleri bu çevreleri ve güçleri ile yürütüp işlerden komisyon alabilir, kazanç sağlayabilirler. Aynı zamanda bir brokerla çalışmak size zamandan ve maddi açıdan tasarruf sağlayabilir.

 

 

Bu makalemde size Broker Nedir Ne Demektir? konusunu anlatmaya çalıştım.Her türlü bankacılık sektörüne ait soru ve sorunlarınız da karşılıksız bir şekilde bilgim dahilinde yardımcı olmaya çalışıyorum.Sorularınızı Soru-Cevap bölümünden yazmanızı rica ederim.
Borçsuz günler dilerim
Kredi Uzmanı

Bir önceki yazımız olan İş Bankası Emekli Kredisi başlıklı makalemizde emekli kredisi, iş bankası emekli kredisi ve iş bankası emekli kredisi nasıl alınır hakkında bilgiler verilmektedir.