Finansbank Çiftçi Kredisi

Finansbank Çiftçi Kredisi

Finansbank her zaman çiftçimizin yanında ve hizmetinde olmaya devam etmektedir. Türkiye tam bir tarım ülkesidir. Bu nedenden dolayı Finansbank çiftçi kredisi ile daima üreticilerinin yanında yer almaktadır. Tarım ve hayvancılık sektörü ve alanların alt sektörlerine yönelik olarak sunduğu krediler özelliklerine ve çeşitlerine göre ayrılmaktadır. Finansbank çiftçi kredilerini işletme kredileri ve yatırım kredileri olarak iki ana gruba bölebiliriz.

Çiftçilerimizi rahatlatacak ve ellerinde zamansal nakit ihtiyaçlarına yönelik olarak kullanabilecekleri kredileri işletme kredileri altında toplayabiliriz. İşletme kredileri de kullanıldıkları alanlara göre değişmektedir. İşletim kredilerinin genel özelliklerinde biri de vadenin 1 ay ile 36 ay arasında değişmesidir. En kısa vade 1 ay ve en uzun vadede 36 ay ile sınırlıdır. Belirli dönemler içinde taksit ödemeleri konulmaktadır. İşletme kredileri üretim maliyetlerinin de %85’ini karşılamaktadır. İşletme kredileri yapılan tarımsal faaliyetlere göre de kendi aralarında alanlara ayrılmaktadır.

Gelire Endeksli Tarım Kredisi: Bu kredi çiftçilerin anlık nakit ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla verilmektedir. Ürünün hasadını satıp alamayan üreticilerimize yöneliktir. Yeni yapılacak olan yatırımları finanse etmek amacıyla banka tarafından sunulan bir seçenektir.

Organik Tarım Kredisi: Çevre ve insan sağlığı açısından önemli olan organik tarımın; üretim, paketleme, kontrol ile sertifikasyon giderlerini karşılamak amacıyla çiftçimize sunulmaktadır.

Meyve/Bağ Kredisi: Gübre, ilaç, işçilik giderleri ile makine ve ekipmanların bakım, onarım, yakıt giderlerini karşılamak amacının yanı sıra; ürünlerin toplanması, tasnif, depolama, nakliye ve pazarlama masraflarının karşılanması amacıyla kullandırılan bir kredidir.

Kanatlı Kümes Hayvancılığı Kredisi: Yıl içerisinde alınan kümes hayvanları, yem ve işçilik masraflarını nakit olarak karşılamak amacıyla kullandırılır.

Arıcılık Kredisi: Arıcılık sezonu içerisinde kovan, nakliye, ana arı koloni alımı, balmumu, şeker gibi ihtiyaçları karşılamak amacıyla kullandırılır.

Su Ürünleri Kültür Balıkçığı Kredisi: Arıcılık kredisindeki gibi nedenlerle verilmektedir.

Tarımsal Borçlu Cari Hesap Kredisi:  Nakit ihtiyaçlarınızı karşılamak amacıyla verilmektedir.

Çek Kredisi: Vade kazanmanızı sağlamak ve teminat niteliği kazandırmak amacıyla verilir.

ÇiftçiNakit Kredisi: Sadece zirai ihtiyaçları karşılamak amacıyla verilmektedir.

Sözleşmeli Üretim Kredisi: Tohum, gübre, ilaç, yem gibi temel ihtiyaçların üretimi ve temininde nakit sıkıntısı yaşamamanız amacıyla verilmektedir.

Bitkisel Üretim Kredisi: Bitkisel tarımsal faaliyetlerini sürdürmek amacıyla verilir.

Besicilik Kredisi: Büyükbaş ve küçükbaş hayvanların alımından kesimine kadar olan ihtiyaçları karşılamak amacıyla kullandırılır.

Süt Hayvancılığı Kredisi: Hayvanlarınızın yem ilaç ve bakım giderleri karşılamak amacıyla kullandırılır.

Sera Kredisi: İşletmelerinizin tohum, fidan, ilaç, gübre gibi ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla kullandırılır.

Su Ürünleri Avcılığı Kredisi: Teknelerin bakım-onarım giderleri ile yakıt, işçilik gibi masraflarını karşılamak amacıyla kullandırılır.

Tarımsal Kredili Mevduat Hesabı: Gelir akışınıza ve faaliyet alanına göre kullandırılır.

Ticari Kredi Kartı: Tacir niteliğine sahip tarım işletmesi olan çiftçilere verilmektedir.

İşletme kredilerinden faydalanmak isteyen çiftçiler Finanbank Şubelerine giderek ayrıntılı bilgi alabilirler.

Finansbank yatırım kredileri de aynı neden ve amaçlarla verilmekte olup vadeler 84 aya kadar uzatılmaktadır. İşletme kredilerinden farkı ise ileri yönelik yatırımların geliştirilmesi amacıyla verilmesidir.

Bu makalemde size Finansbank Çiftçi Kredisi konusunu anlatmaya çalıştım.Her türlü bankacılık sektörüne ait soru ve sorunlarınız da karşılıksız bir şekilde bilgim dahilinde yardımcı olmaya çalışıyorum.Sorularınızı Soru-Cevap bölümünden yazmanızı rica ederim.
Borçsuz günler dilerim
Kredi Uzm

 

Bir önceki yazımız olan Kredi Ön Onayı Nedir? başlıklı makalemizde kredi ön onay nedir, kredi ön onayı ve kredi onay hakkında bilgiler verilmektedir.