15 Büyükbaş 50 Küçükbaş Hayvanı olana Genç Çiftçi Hibesi Verilmeyeceği Duyruldu

Bildiğimiz üzere 7 Nisan 2017 tarihinde genç çiftçilere yönelik büyük bir proje hayata geçiriliyor. Daha önceden duyuruları yapılan ve ayrıntıları kamu oyu ile paylaşılan projeye göre; devlet tam 483 milyon TL  ‘yi tarım ve hayvancılığın geliştirilmesi adına genç çiftçilere hibe ve diğer destek adları altında dağıtacak. Çiftçilere hibe olarak verilmesi planlanan destek miktarı ise 30 bin TL.. Ancak bir kesimin bu hibeden yararlanma şansı bulunmuyor. Yapılan son bir duyurularda; 15 Büyükbaş 50 Küçükbaş Hayvanı olana Genç Çiftçi Hibesi Verilmeyeceği duyruldu. Şimdi genç çiftçi hibesi ile ilgili ayrıntılara ve bu son duyuruya biraz daha yakından bakalım.

15 Büyükbaş 50 Küçükbaş Hayvanı olana Genç Çiftçi Hibesi

15 Küçükbaş 50 Büyükbaş Varsa Hibe Yok

31 Mart 2017 tarihinde Resmi Gazete ‘de yayımlanan 30024 sayılı gazetede yayımlanan 2017/10 Tebliğ No ‘lu tebliğde; 15 büyükbaş 50 küçükbaş hayvanı olana genç çiftçi hibesi verilmeyeceği duyuruldu. Böylelikle bu kadar hayvana sahip olan genç çiftçilerimizin hibelerden yararlanma şansı maalesef kalmamış oldu.

Arıcılıkta da Sınırlama Var

Aynı tebliğ ile yine arıcılık ile uğraşan çiftçiler için de bir sınırlama getirildi. Bu sınırlamaya göre; 50 adetten fazla kovanı olan kişilerin de genç çiftçi hibe kredisinden yararlanmalarının önü kapanmış oldu.

Kimler Projeden Yararlanabilecek;

Öncelikle T.C. vatandaşı olmak, 18 ile 41 yaş arasında olmak, en az okur yazar seviyede olmak, ücretli bir yerde çalışmamak, örgün eğitim görüyor olmamak, KDV, basit usul ya da gerçek vergi mükellefi olmamak, bir önceki genç çiftçi hibesinden yararlanmamış olmak, az önce de söylediğimiz üzere; 15 büyükbaş ya da 50 küçükbaş hayvandan daha fazla hayvana sahip olmamak, arıcılıkla uğraşan ve aynı zamanda 50 ‘den daha fazla kovan sahibi olmamak gerekmektedir. Bu şartları sağlayan herkes genç çiftçi hibe kredisine başvuruda bulunabilecektir.

Nereye Başvurulacak

Genç çiftçi hibe kredisinden yararlanmak isteyenlerin başvurması gereken yer ilk önce; Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından bu iş için hazırlanmış olan https://gencciftci.tarim.gov.tr adresine girmek ve buradan ön kayıt oluşturmaktır. Ön kayıtlar sonrasında da en yakın Tarım İl ya da İlçe Müdürlüğüne gidilerek ön kayıt kesin kayıta dönüştürülmelidir. Bu başvurulara da bizzat genç çiftçi hibe kredisinden yararlanmak isteyen kişinin gitmesi gerekmektedir. Alınan başvurular on iş günü içerisinde ilgili komisyon tarafından incelenecek ve duruma göre değerlendirilip onaylanacak ya da reddedilecektir. Hibe kredisi onaylanan genç çiftçiler tekrar davet edilerek, kendileri ile hibe kredi sözleşmesi imzalanarak böylelikle bürokratik işlemlere ilişkin süreç tamamlanmış olacaktır. Ödemeler de yine T.C. Ziraat Bankası tarafından yapılacaktır.

Gerekli Belgeler

Kimlik fotokopisi, başvuru dilekçesi, proje tanıtım formu, taahhütname, hibe sözleşmesi, diploma örneği, ikamet belgesi, kira sözleşmesi ya da tapu fotokopisi, SGK Belgesi (herhangi bir yerde çalışılmadığına dair) belgeleri gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan SSK Olmayana Kredi Çıkar mı? SSK Olmayana Kredi Veren Bankalar başlıklı makalemizde Bana kredi çıkarmı, çalışmayana kredi ve ssk olmayana kredi hakkında bilgiler verilmektedir.