Banka Kredisi ile Araba Nasıl Alınır, Ne Kadarına Kredi Çıkar?

Otomotiv sektörü ile ilgili en son haberlere baktığımızda yine otomotiv üreticilerinin kendi alanlarında birçok rekoru kırdığını görüyoruz. Bu rekorların sonucunu da az buçuk zaten trafikte ve günlük yaşantımızda hissediyoruz. Ülkemizdeki araç sayısı her geçen gün artmaya devam ediyor. Tabii ki  bunda son dönemde bankalaırn cazip taşıt kredisi koşulları da çok büyük etken. Şimdi bu yazımızda araç almayı düşünen okurlarımız için; kredi ile araba nasıl alınır ne kadarına kredi çıkar konusunu işlemeye çalışacağız.

Aracın Ne Kadarına Kredi Çıkar

Bankalar İki Türlü Araç Kredisi Veriyor

Bankaların araç kredisi konusunu iki ayrı şekilde ele aldığınız bilmemiz gerekiyor. Bunlar ikinci el araç kredisi ve 0 km araç kredisi olarak ele alınıyor. İkisinin de kendisine göre farklı koşulları bulunuyor. Şimdi sırasıyla bu iki kredi türüne bir bakalım.

2.El Taşıt Kredisi

İkinci el taşıt kredilerinde bankalar biraz daha teferruata girmektedir. Özellikle aracın yaşı konusunda bazı bankaların kırmızı çizgileri bulunmaktadır. Genel itibariyle bankalar için bu sınır 7 yaştır. Ancak bu sınırı aşan bankalar da yok değil. Örneğin Garantii Bankası 10 yaşına kadar olan ikinci el araçlar için de kredi vermektedir. Yaş sınırından sonra; bankaların dikkat ettiği bir diğer husus da kredi finansman oranıdır. Bu konuda ise bankalar yine ikinci el araçlar için; tabiri caizse kesenin ağzını biraz daha sıkmaktadır. Genel itibariyle bankalar tarafından ikinci el araç kredilerinde finansman oranı % 75 olarak belirlenmiştir.

0 Km  Taşıt Kredisi

0 km araçlarda bankalar müşterilerine daha bonkör davranmaktadır. Kredi finansman oranında da bazı bankalar % 90 ‘a kadar çıkabilmektedir. 0 km araçlar için bazen özel faiz oranları bulunan kampanyalar bile düzenlenebilmektedir. Bankaların yanı sıra; otomotiv üreticilerii de çeşitli bankalarla anlaşarak daha cazip oranlar üzerinden taşıt kredisi tahsisi yapılmasını sağlayabilmektedir. Ayrıca bazı otomotiv üreticileri de kendi bünyesinde kurduğu finans kuruluşları üzerinden; kendi markalarından almak isteyen müşterilerine taşıt kredisi tahsisi yapmaktadır.

Kasko Mecburiyeti

Taşıt kredisi veren bankalar genelde kredi ile alınacak olan araç için bir kasko yapılmasını istemektedir. Hatta hatta kaskonun bankanın anlaşmalı olduğu sigorta şirketi üzerinden yapılması halinde kredi tahsis ücreti almamakta ya da daha cazip oranlar üzerinden kredi tahsisi yapabilmektedir. Ancak bu konuda da ince bir hesap yapmak gerekiyor. Belki yüklü miktarlardaki kredilerde bu durum daha makul olabilirken, daha düşük miktarlı kredilerde daha zararlı olabilir.

İpotek Koyulacak

Taşıt kredisi ile almış olduğunuz aracınıza, taşıt kredisinin vadesi süresinde yani borç bitene kadar bir ipotek koyulacaktır. Koyulan bu ipotek kapsamında aracın başkasına satışı mümkün olmayacaktır. Borcun bitimi ile birlikte bankanıza müracaat ederek ipoteğin kaldırılması talebinde bulunmanız gerekmektedir. Çoğu banka bu işlemler için başvuru yapılmasını bile beklemeden otomatik olarak işlemin gereğini yapmaktadır.