Çiftçileri Destekleyen Tarım Kredisi Veren 5 Banka Önerisi

Çiftçilerin bankalardan yana pek yüzlerinin gülmediği söylense de; aslında bu konuda doğru hamleler yapan çiftçilerin işini çok rahat bir şekilde götürdüğünün de altını çizmek gerekiyor. Arabayı değiştirmek yerine işini geliştirmek için tarım kredisi çekenler, işlerini büyütüyorlar. Gerek devlet destekli olsun ve gerekse de özel sermayeli bankaların desteği ile olsun; günümüzde çiftçiler için birçok teşvik ve kredi imkanları bulunuyor. Şimdi değerli çiftçi okurlarımız için; çiftçileri destekleyen tarım kredisi veren 5 banka önerisi yapmaya çalışacağız.

T.C. Ziraat Bankası

Konu çiftçilerse sıralamaya T.C. Ziraat Bankası ile başlamamak biraz yanlış olurdu. Ziraat Bankası ‘nın çiftçilere yönelik birden fazla kredi kampanyası bulunuyor. Bu kampanyalara baktığımızda; İşletme Edindirme Kredileri, Arazi Alım Kredileri, Hasat ve Pazarlama Kredileri, Üretim Destek Kredileri, Taksitli Tarım Destek Kredisi, Nakliye Aracı Kredileri, TMO Makbuz Senedi Karşılığı Krediler, Elektronik Ürün Senedi (ELÜS) Karşılığı Kredi, Lisanslı Depoculuk Yatırımları, Sözleşmeli Üretim Kredileri, Genç Çiftçi Kredisi, İyi Tarım Uygulamaları Kredileri, Organik Tarım Kredileri ve IPARD Programı Kapsamında Kullandırılacak Krediler olduğunu görmekteyiz. Bu kredilerde ödeme koşulları da oldukça esnek. Çiftçinin hasat dönemine göre ödeme sistemleri de bulunuyor.

Şekerbank

Çiftçilere en çok destek veren bankalardan bir diğeri de Şekerbank. Şekerbank çiftçilere özel olarak tahsis ettiği taksitli tarım kredisi ile; gübre, tohum, zirai ilaç, fide, mazot, sera örtüsü, ısıtma, işçilik, ve aydınlatma tarzında bir çok ihtiyaç için finansman sağlarken, vade süreleri ile ödeme dönemleri de çiftçinin hasat dönemine göre ayarlanabiliyor. Vade süreleri ise 2 yıl olabiliyor. Bu kredilerden yararlanmak isteyenlerin Çiftçilik belgesi olması gerekiyor. Bunun yerine çiftçi kayıt belgesi de geçerli sayılıyor.

Denizbank

Denizbank ‘tan çiftçilere 5 yıla varan vadelerle, esnek ödeme koşulları (hasat döneminde ödeme) ile kredi verilmektedir. Üstelik başvuru için Denizbank şubelerine bile gitmeye gerek yok. Bunun için yapmanınz gereken cep telefonunuzun mesaj bölümünden; 11 haneli TC kimlik numaranız boşluk, SMS TARIM yazıp bir boşluk bırakıp 3280 ‘e mesaj göndermeniz yeterli. Sonuç yine size SMS ile kısa sürede bildirilecektir. Ayrıca tarım kredileri ile ilgili her türlü sorunuz için Denizbank Tarım Danışma Hattı olan 444 6 800 nolu telefonu arayabilirsiniz.

Akbank

Akbank ‘ta da çiftçiler için birçok alanda finansman desteği sunuluyor. Çiftçilere özel kredi kampanyalarına baktığımızda; Ürün Ön Finansman Kredisi, Sera Kredisi, Arsa Alım Kredisi Kredisi, Damla Sulama Kredisi, Traktör Kredisi, Tarımsal Ekipman Kredisi, Hafif Ticari Araç Kredisi ve TMO Makbuz Kredisi olduğunu görüyoruz. Bıu kredilerde vade süresi ise geneli 60 ay olmakla birlikte bazılarında ise en fazla 36 ay olabilmektedir. Ödeme dönemleri ise yine hasat dönemine göre ayarlanabilmekte olup, bu konuda çiftçiye göre esnek planlar ayarlanabilmektedir.

QNB Finansbank

QNB Finansbank ‘ta çiftçilere özel krediler; yatırım kredileri ve işletme kredileri ile iki ana başlık altında toplanmaktadır.

İşletme kredileri; Gelire Endeksli Tarım Kredisi, Sözleşmeli Üretim Kredisi, Organik Tarım Kredisi, Bitkisel Üretim Kredisi, Meyve/Bağ Kredisi, Besicilik Kredisi, Kanatlı Kümes Hayvancılığı Kredisi, Süt Hayvancılığı Kredisi, Arıcılık Kredisi, Sera Kredisi, Su Ürünleri Kültür Balıkçılığı Kredisi, Su Ürünleri Avcılığı Kredisi, Tarımsal Borçlu Cari Hesap Kredisi (BCH), Tarımsal Kredili Mevduat Hesabı (KMH), Çek Kredisi, Ticari Kredi Kartı, ÇiftçiNakit Kredisi ‘dir.

Yatırım Kredileri ise; Tarımsal Ekipman Kredisi, Tarla Alım Yatırım Kredisi, Tarımsal Sulama Yatırım Kredisi, Tarımsal Proje Kredisi, Traktör/Pikap Kredisi, Meyve/Bağ Tesisi Yatırım Kredisi, Besicilik Yatırım Kredisi, Kanatlı Kümes Hayvancılığı Yatırım Kredisi, Süt Hayvancılığı Yatırım Kredisi, Arıcılık Yatırım Kredisi, Sera Yatırım Kredisi, Su Ürünleri Kültür Balıkçılığı Yatırım Kredisi, Su Ürünleri Avcılığı Yatırım Kredisi ‘dir.

QNB Finansbank ‘ta tarım kredileri 48 aya kadar vadelendirilebilmekte olup, ödeme dönemleri ise çiftçinin durumuna göre ayarlanabilmektedir.

Bir önceki yazımız olan SSK Olmayana Kredi Çıkar mı? SSK Olmayana Kredi Veren Bankalar başlıklı makalemizde Bana kredi çıkarmı, çalışmayana kredi ve ssk olmayana kredi hakkında bilgiler verilmektedir.