Genç Çiftçi Hibesi Nasıl Alınır-ŞARTLARI NELER?

Tarım konusunda çok verimli topraklara sahip bir ülke olmamıza rağmen maalesef bu konuda ilerlemek yerine geriye gittiğimiz bir gerçek. Bunun birçok sebebi var ancak devletin bu anlamda birçok proje ile çiftçinin yanında olduğunu ve tarımı canlandırmanın yollarını aradığının da altını çizelim. Birçok proje ile çiftçinin karşısına çıkan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı; en son olarak Genç Çiftçilere hibe desteği ile bir proje yürütmeye başladı. Şimdi dilerseniz sizlere bu genç çiftçi hibesi nasıl alınır şartları nelerdir adım adım anlatmaya çalışalım.

7 Nisan 2017 ‘da Başvurular Başlıyor

Genç Çiftçiler için Hibe projesi ile ilgili başvurular 7 Nisan 2017 yılı itibariyle başlıyor. Başvuruların son günü ise 5 Mayıs 2017 olacak. Tabii ki  burada amaç; genç çiftçilerin kendi tarım projelerini hayata geçirmeleri, kendi işlerini kurmaları, hayvancılık yapmaları, et ve süt üretimine faydalarının olması. Yeri gelmişken söyleyelim; bu hibe krediyi alıp evi arabayı değiştirmeyi düşünenler lütfen başvuruda bulunmasın. Hem bu yaptığınız bir şekilde tespit edilecek hem de bir şeyler yapmaya çalışan bir kişinin de hakkını yemiş olacaksınız.

Genç Çiftçi projesi

Ne Kadar Hibe Veriliyor

Şu an için hibe olarak genç çiftçilere verilecek olan rakam 30 bin TL olarak belirtiliyor. Toplamda bu iş için ayrılan bütçe 483 milyon TL ! 51 bin büyükbaş ve 100 bin küçükbaş hayvan da dağıtılacak.

Nasıl Başvurulacak

Başvurular 7 Nisan ‘da başlayacak ve 5 Mayıs itibariyle son bulacak. Bunun için https://gencciftci.tarim.gov.tr/Account/Login adresine girip şifre ve TC kimlik numaranızı yazıp GİRİŞ butonuna tıklamanız gerekiyor. Sisteme daha önce bir kaydını yoksa; bu durumda “Yeni Çiftçi Kaydı” butonu vasıtasıyla yeni bir kayıt açabilirsiniz. Şu an için sisteme giriş mümkün olmayıp 7 Nisan ‘da başlayacaktır. Sisteme girdikten sonra; ilgili proje bilgilerini sisteme aktararak İLERİ butonlarını kullanmak olacaktır. Bir sorunla karşılaşmanız halinde İl Tarım Müdürlüğü ‘ne başvuruda bulunabilirsiniz. Sisteme ilk defa kayıt olacaklar için de kayıtlar 7 Nisan  itibariyle başlayacaktır.

Kimler Yararlanabiliyor

Genç Çiftçi projesi kapsamında hibe desteklerinden faydalanabilmek için gerekli şartlara baktığımızda; 18 ile 41 yaş arasında olmak, öncesinde bu hibeden yararlanmamak, eşi ya da kendisi herhangi bir iş yerinde çalışmayacak, nüfus olarak 20 binden az nüfusa sahip kırsal bölgelerde hayvancılık ya da tarım ile uğraşmak isteyen kişiler olarak belirlenmiştir.

Danışman Şirketlere Dikkat

Devlet tarafından verilen bu hibe ve faizsiz krediler de artık son yıllarda bir istismar aracı haline gelmiştir. Bu projelerin ortaya çıkması ile birlikte; bu konuda danışmanlık verdiğini iddia eden ve insanların paralarına göz diken bazı danışmanlık firmaları da ortaya çıkmıştır. Tabii ki  bunlar arasında işini doğru yapan firmalar da bulunmaktadır, sözümü art niyetli olanları içindir. Dolayısıyla danışmanlık vermek isteyen bu kişiler ile ilgili dikkatli olmak gerekir

Bir önceki yazımız olan SSK Olmayana Kredi Çıkar mı? SSK Olmayana Kredi Veren Bankalar başlıklı makalemizde Bana kredi çıkarmı, çalışmayana kredi ve ssk olmayana kredi hakkında bilgiler verilmektedir.