SSK Olmayana Kredi Çıkar mı? SSK Olmayana Kredi Veren Bankalar

Kredi çekmek isteyen tüketiciler de biliyor ki; bankaların kredi verme konusunda bazı kırmızı çizgileri bulunuyor. Bunlarla ilgili tüketicide herhangi bir problem olması halinde ise; maalesef çoğu zaman kredi vermemekle birlikte, verecek de olsa bin dereden su getirtiyor. Bu da tüketicilerin canını sıkıyor. Bankaların bu kırmızı çizgilerinden bir örnek verecek olursak; SSK prim ödemesi şartını söyleyebiliriz. Şimdi siz değerli okurlarımız için; SSK olmayana kredi çıkar mı, hangi bankalar veriyor kısaca anlatmaya çalışacağız.

6 Aylık SSK Ödemesi Şartı

Bankalar kredi verirken, kredi başvurusu yapan kişilerde geriye dönük olarak en az 6 aylık SSK priminin ödenmiş olması şartını koşmaktadır. Yani paraya ihtiyacı olan bir kişi hemen işe başlasa ve ilk maaşını aldıktan sonra kredi başvurusunda bulunsa bu kaideden dolayı bir sıkıntı yaşaması muhtemel olacaktır. Ancak bu konuda da  esnek davranabilen bankalar da yok değildir.

SSK Olmayana Kredi Çıkar mı

Kredi Çıkar mı

SSK ‘sı olmayanlara kredi çıkar mı sorusuna hem evet hem de hayır olarak cevap vereceğiz. Bu cevabımız her ne kadar kafanızı karıştırsa da hemen açıklamasını da yapalım. Eğer SSK olmaksızın, arada destekleyici herhangi bir unsur olmadan kredi başvurusunda bulunacak olursak şansınız oldukça az olacaktır. SSK ‘sı olmamasına rağmen kredi çekebilecek kişiler; kredi notu gerçek anlamda yüksek olan kişiler ya da adına kayıtlı bir mal varlığı olan kişiler olabilecektir. Ayrıca çekilmek istenen kredi tutarının düşük miktarlarda olması gerekecektir. Çünkü bankalar SSK ‘sı olmayan yani kağıt üzerinde çalışmayan ve geliri olmayan bir kişiye kredi vermek istemeyecektir.

SSK ‘sız Kredi Nasıl Çekilir

Şimdi işin püf noktasını sizlere izah edelim. SSK ‘nız yoksa ve kredi çekmek istiyorsanız bu durumda yapacağınız birkaç destekle bu işi daha kolay hale getirebilirsiniz. Öncelikle bu işin en kolay yolu; etrafınızda size güvenen birisini bulmak ve bu kişiyi kredi için kefil olma konusunda ikna etmek olacaktır. Banka bir kefil ile gelmeniz halinde büyük ihtimalle sizin başvurunuzu, sıradan SSK ‘sız bir kişininki gibi değerlendirmeyecektir. Ancak burada önem arz eden nokta ise; bulacağınız kefilin kredi notunun yüksek seviyelerde olması gerektiğidir. Bankalarla sorunlu ve kredi notu düşük olan kefilin size yarardan çok zararı olur. Bu konuda yapabileceğiniz bir diğer destek ise, adınıza kayıtlı eğer bir arsanız, eviniz (aile konutu ise eşinizin muvafakatı gerekir) ya da araba gibi bir mal varlığınızı bankaya ipotek ettirmek ve teminat göstermek suretiyle bir kredi başvurusu yapmak olacaktır. Eğer böyle bir başvuru yaparsanız ve ipotek ettirdiğiniz malınızın da kıymeti yüksekse büyük ihtimalle makul miktarlardaki kredi başvurularınız onaylanacaktır.

Hangi Bankalar SSK ‘sı Olmayanlara Kredi Verir

Bu pozisyonda olan kişilerin, kredii konusunda daha geniş hareket eden bankalardan olan; QNB Finansbank ve Denizbank ‘ı tercih etmeleri daha doğru olacaktır. Ayrıca ING Bank, Halk Bankası, Yapı Kredi Bankası ‘nın da SSK ‘sız kişilere kredi verdiği bilinmektedir. Burada küçük bir hatırlatma yapalım; SSK ‘sız olanların çekebileceği krediler çok yüksek meblağlarda olamayacaktır.

Bir önceki yazımız olan Tüm Bankaların Hesap İşletim Ücret Detayları başlıklı makalemizde güncel hesap aidatı tüm bankalar, hesap işletim almayan bankalar ve Hesap İşletim ücretleri hakkında bilgiler verilmektedir.