50 Bin TL Kosgeb Kredisi Nasıl Alınır?

Esnaf ve KOBİ ‘nin en büyük destekçisi hiç şüphe yok ki devlet.. Son dönemde KOBİ ve esnafla ilgili verilen desteklerin, alınan kararların, vs. Gibi daha birçok uygulamanın sayısını sayamaz bir hale geldik. Tabii ki  esnaf ve KOBİ ‘ler ülkemizdeki ticarette ve ekonomide önemli yer tutuyor. Belkide bunun böyle olması gerekiyor. Esnaf ve KOBİ ‘lere destek veriliyor verilmesine ama kimisi bu desteklerden ya haberdar olmuyor ya da gerekliliklerine yerine getiremediği için yararlanamıyor. Bizler de bu yazımızda tamda bu konuyla ilgili olarka; 50 bin TL KOSGEB kredi nasıl alınır sizlere izah etmeye çalışacağız.

KOSGEB ‘in Kredi Türleri ve Sıfır Faizli Kredi

Az önce de söylediğimiz üzere KOSGEB ‘in çalışmaları kapsamında esnaf ve KOBİ ile ilgili birçok hibe ve faizsiz ya da düşük faizli kredi seçeneği bulunuyor. Hibe krediler daha çok ilk etapta işini kuran girişimcilere verilirken (gerekli şartları taşıyan ve işletmesini büyütmek isteyenler de faydalanabiliyor), faizsiz ve düşük faizli kredilerden tüm esnaf ve KOBİ yararlanabiliyor. Bunlardan en sonuncusu KOSGEB sıfır faizli kredi desteği idi. Bu krediye başvurular 20 Şubat 2017 tarihi itibariyle son bulmuştu. Başvuru sonrasında 28 Şubat 2017 tarihinde de sonuçlar açıklanmıştı.

Krediyi Almaya Hak Kazananlar Ne Yapacak

KOSGEB ‘in sıfır faizli kredisini almaya hak kazanların yapması gereken iş; anlaşmalı olan bankalara başvuruda bulunmak olacaktır. Bu aşamada anlaşmalı olan bankaların sayısı hızla artarken bunlara örnek olarak; Akbank, Denizbank, T.C. Ziraat Bankası, Yapı Kredi Bankası ‘nı sayabiliriz.

Kredi Şartları

KOSGEB ‘in sıfır faizli kredisinin şartlarına baktığımızda; adından da anlayacağımız üzere içerisinde herhangi bir faiz ödemesi olmadığını, ilk yılının geri ödemesiz olduğunu, vade süresinin 36 ay olduğunu, ödemelerde üçer aylık dönemlerde ödemenin mümkün olduğunu, en fazla 50 bin TL ‘ye kadar kredilendirme yapılabildiğini görmekteyiz.

Bankalar Sıkıntı Çıkarıyor

Her ne kadar bankalarla KOSGEB kredisi konusunda anlaşılmaya varıldığını söylemiş olsak da; bankalar bazı durumlarda KOBİ ve esnaflara sıkıntı çıkarabilmektedir. Özellikle kredi sicil affından yararlanan ve bu kapsamda faizsiz KOSGEB kredisi  çekmek isteyen esnaf ve KOBİ daha çok sıkıntı yaşayabilmektedir.

Krediyi Almak İçin Ne Yapmak Gerekiyor

Krediye hak kazanan adayların öncelikle KOBİ veri tabanına kayıt yaptırmaları gerekmektedir. Sonrasında da KOBİ beyannamesini doldurmaları gerekecektir. Bu işlemlerin tamamlanması ile birlikte kredi almaya hak kazanan adaylar, sonuç belgesi ve başvuru formu ile birlikte KOSGEB ‘in anlaşmalı olduğu bankalara müracaat etmeleri gerekmektedir.

Kredi Ne Zaman Veriliyor

Başvurunuz sonrasında anlaşmalı banka tarafından herhangi bir olumsuz durum görülmez ise; hemen aynı gün içerisinde krediniz hazırlanarak ödemeniz yapılıyor. Kredi sicili bozuk olan esnaflar ve kredi notu çok düşük olan esnaflar maalesef bu kredileri alırken ciddi anlamda sorun yaşayabiliyorlar. Bu nedenle bir bankanın kredi vermek istememesi halinde diğer anlaşmalı bankalara da gidebilirsiniz.