Yenidoğan Çocuk Parası Doğumdan Kaç Gün Sonra Yatar?

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından yapılan düzenleme ile birlikte yeni bebeği olan ailelere, bir nevi devletin bir hediyesi olarak çocuk parası adı altında bir yardım ödemesi yapılmaktadır. İhtiyacı olsun olmasın; her Türkiye Cumhuriyet vatandaşının bir hakkı olan bu uygulama ile birlikte sosyal devlet anlayışı adına ülkemizde somut olarak bir adım daha atılmıştır diyebiliriz. Bu yazımızda bu konu üzerine genel hatlarıyla sizlere paylaşımda bulunarak, çocuk parası doğumdan kaç gün sonra yatar hususunu ayrıntılı olarak sizlere açıklamaya çalışacağız.

İlk olarak çocuk parasının ne olduğunu izah edecek olursak; Türkiye Cumhuriyet vatandaşı olarak 15 Mayıs 2015 tarihi ve daha sonrasında dünyaya gelen ve canlı olarak doğan her bebek için yapılan yardımdır diyebiliriz. Bu yardımdan yararlanabilmek için herhangi bir şart olmadığını, sadece bebeğin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması ve 15 Mayıs 2015 ve bu tarihten  sonra canlı olarak doğmuş olması gerektiğinin de altını çizelim. Bir bebeğin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olabilmesi için de anne ya da babasının herhangi birisinin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması gerekmektedir. Türk vatandaşlığı konusunda  5901 Sayılı Yasa ile düzenleme yapılarak sınırlar net bir şekilde belirlenmiştir.

Çocuk Parası Ne Zaman Yatar

   Çocuk parası ne kadar diyenler için; çocuğun sırasının kaçıncı çocuk olduğunun önemli olduğunu hatırlatalım. Son düzenlemeye göre; 1. çocuk olarak doğanlara 300 TL, 2. çocuk olarak doğanlara 400 TL, 3. çocuk olarak doğanlara ise  600 TL olarak ödenmektedir. Çocuk parası ödeme zamanı ise genellikle ilgilinin doğum yaptığı yerdeki yoğunluğa göre 15 – 45 gün arasında ödenmektedir. Daha erken yattığı durumlar da olabilmektedir. Bunun için isterseniz E – Devlet üzerinden takibini yapabilir, isterseniz de Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Çağrı Merkezi Alo 170 ‘i arayabilirsiniz.

Az önce bu haktan yararlanabilecek bebeklerin 15 Mayıs 2015 ve daha sonrasında doğmuş olmaları gerektiğini söylemiştik. Daha önce doğmuş çocukları olan ancak bu tarih sonrasında da doğan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı bebekleri için yapılacak ödemelerde, önceki çocuklar da sıralamaya dahil edilerek, çocuk parası buna göre hesaplanacaktır. Daha iyi anlaşılması adına bir örnek verecek olursak; 01 Ocak 2000 tarihinde doğmuş olan bir çocuğu olan annenin 16 Mayıs 2015 tarihinde doğan çocuğu için yapılacak hesaplamada; ikinci çocuk olarak hesaplanacak dolayısıyla alacağı çocuk parası da 400 TL olacaktır. Çocuk parasını çekmek için de annenin nüfus cüzdanı ile birlikte herhangi bir PTT şubesine gitmesi yeterlidir.

Devletin bu politikasının altında; nüfus artışının dengeli bir şekilde ilerlemesinin sağlanması, aile müessesinin teşviki gibi önem arz eden konular hedeflenmektedir. Avrupa ülkelerine baktığımızda; nüfusunun hızla yaşlandığını, bu durumun iş gücünü etkilediğini, aynı zamanda nüfusunda hızla azaldığını görmekteyiz. Aynı durumun ülkemizde de yaşanmaması için şimdiden önlem alınması ise; devletimiz tarafından doğru yürütülen bir politikadır diyebiliriz.

Bir önceki yazımız olan Kaç Çocuğa Ne Kadar Çocuk Parası Ödemesi Yapılır? başlıklı makalemizde çocuk parası ve çocuk parası ne kadar hakkında bilgiler verilmektedir.