Ziraat Bankası Çiftçi Borç Yapılandırma

Ziraat Bankası Çiftçi Borç Yapılandırma Kredisi 2017

Sizlere bu yazımızda Ziraat Bankası Çiftçilere Özel Borç Yapılandırma Kredileri hakkında bilgiler vermeye çalışacağız. Tarım ile uğraşmak gerçekten sabır ve fiziksel güç isteyen bir iş. Bu sektörde çalışanlar gerçekten çok fazla emek göstererek bu işi yapıyorlar. Kimi zaman güneşin altında saatlerce çalışırken, kimi zamanda soğuk havada çalışmak durumunda kalıyorlar.

Ziraat Bankası Çiftçi Borç Yapılandırma

Tabii ki teknolojinin ilerlemesi ile birlikte tarım sanayi dediğimiz sektör gelişmiş, tarımdaki insan gücünün yerini daha çok makineler almıştır. Tabii ki bu makineleşme süreci de çiftçiler açısından maddi açıdan kolay bir durum değildir. Ancak bankalar olsun devlet olsun çiftçilere bu konuda kredi tahsis edilmesi için birçok destek sağlamaktadır. Ama tarımla uğraşanlar bilir ki; her zaman işler yolunda gitmeyebilir. Bir gecede yağacak bir dolu tüm yılın emeklerini heba edebilir. Böyle durumlarda da maalesef kredilerin ödemelerinde çiftçiler zorlanmaktadır. Ancak Ziraat Bankası çiftçinin borcunu ödeyemediği durumlarda da yanında olmuş, son olarak Ziraat Bankası çiftçi borç yapılandırma kredisi 2017 yılında çiftçilere ilaç gibi gelmiştir. Şimdi detaylarına bir bakalım.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından konu ile ilgili yapılan son açıklamalarda; çiftçilerin 31 Aralık 2016 tarihinden sonra temerrüde düşen borçları için faiz oranı % 3 olarak uygulanacak ve borcun yapılandırılması sağlanacak. Ayrıca yapılandırma için ekstra faiz uygulanacağı için bunun yarısını da devlet karşılayacak.

Borcun Yapılandırma Şartları

Yapılandırma sonrası ödenecek ilk taksitle birlikte, sonraki ödemeler 2018 yılının Kasım ayında başlayacak. Borcun yapılandırma vadesi 5 yıl olarak belirlenmiş durumda. Ödemeler de yıllık olarak yapılacak.

Başvurular Nereye

Çiftçilerden bu yapılandırmadan yararlanmak isteyenlerin; ilgili düzenlenen Resmi Gazete ‘de yayınlandıktan sonra 3 ay içerisinde Ziraat Bankası ‘na ya da ilgili kooperatife başvurması gerekiyor. Ayrıca daha önceden bu şekilde borcu yapılandırılmış olan çiftçilerin de bu yapılandırma imkanından yararlanabilme hakları bulunuyor. Yaklaşık 45 bine yakın çiftçinin bu yapılandırma düzenlemesinden yararlanması bekleniyor.

Tam Ödeme Planı

Az öncede belirttiğimiz üzere; ödemeler her yıl olarak yapılacak. İlk Ödeme Eylül 2017, ikinci ödeme Eylül 2018, üçüncü ödeme Eylül 2019, dördünce ödeme Eylül 2020 ve beşinci ödeme ise Eylül 2021 tarihinde gerçekleştirilecek.

Fırsat Kaçırılmamalı

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ‘nın yürüttüğü çalışmalar kapsamında T.C. Ziraat Bankası ‘nın sağlamış olduğu bu borç yapılandırma kredisi gerçek anlamda çok ciddi bir fırsat diyebiliriz. Hem ödemelerin her yıl yapılacak olması, hem de kredideki faiz oranlarının düşük olması, ödenemeyen borçların ödenebilmesi için bu krediyi bir kez daha cazip hale getiriyor.

Genç Çiftçiler İçin Hibe Desteği de Başladı

Yakın zaman önce genç çiftçilere yönelik birçok destek verileceğini yazılı ve görsel medyadan takip etmiştik. Şimdi bu hibeler ile ilgili başvurular 7 Nisan 2017 tarihi itibariyle başlayacak. Son başvuru tarihi ise 5 Mayıs 2017 olacak. Bu süre zarfında 18 ile 41 yaş arasında olan genç çiftçilerin konuyu sıkı takip etmesini yeri gelmişken hatırlatıyoruz.

Bir önceki yazımız olan Kredi Borcu Erteleme başlıklı makalemizde borcu, erteleme ve iflas hakkında bilgiler verilmektedir.

2 Comments Posted

  1. İlk taksit eylül 2017 diye yazmışsınız ama öyle bir şey yok ben daha önceden 2016 yılında borcumu yapılandırmıştım yeniden gittiğimde ilk taksit peşin istendi

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*