Araç Plakası Değişimi İçin Ne Kadar Ücret Ödeniyor Güncel 2017

Yaz aylarının geliyor olması ile birlikte yine ikinci el araba piyasası iyiden iyiye hareketlenmeye başladı. Hele hele yakın zaman önce hükümet tarafından yapılan açıklamalarda; ikinci el araçlar için belirli garanti şartlarının verilmesi yönünde zorunluluk geleceğini söylemesi, ikinci el pazarlarındaki kaliteyi daha da artıracak, bu da ister istemez pazarların daha da hareketlenmesini sağlayacak. İkinci el araç alanlar ya da satanlar biliyorlardır ki; alım satım işlemleri Noterlerden yapılıyor. Noterlerden yapılan bu işlemlerdeki masraflar ise; satın alınan aracın plakasının değişip değişmeyeceğine göre değişiyor. Şimdi sizlere bu yazımızda; araç plakası değişimi için ne kadar ücret ödeniyor güncel 2017 bilgilerini paylaşalım.

Araç Plakası Değişimi İçin Ne Kadar Ücret Ödeniyor

Satış Noterden

Satışı yapılacak aracın ruhsatı ve yine aracı satan ve aracı alan kişinin kimlikleri ile birlikte bizzat her iki kişinin de hazır bulunması suretiyle Notere gidilmektedir. Noter tarafından satış sözleşmesi düzenlenecek, tarafların aralarındaki para transferini bitirmeleri ile birlikte imzaların atılmasını isteyecektir. Sonraki aşamada ise aracı satın alan taraf olan kişiye aracın plakasının değişip değişmeyeceği sorulacaktır.

İkinci Aşama Trafik Tescil Şube Müdürlüğü

Noter ‘de satış işlemlerinin tamamlanması ile birlikte; artık ikinci noktamız Trafik Tescil Şube Müdürlüğü ‘dür. Buraya giderken; kimlik belgeniz, noter tarafından verilen satış sözleşmeniz ve aracın ruhsatının yanınızda olması gerekmektedir. Yeni plaka işlemlerini başlatıp, Trafik Tescil Şube Müdürlüğü tarafından verilen plakaları alırken, aynı zamanda eski plakalarınızı da buraya teslim etmeniz gerekmektedir. Çünkü bu plakalar imha edilecektir.

Plaka Değişince Masraf Artıyor

Araçların Noter ‘den satışı sırasında; plakanın değişmesini istememiz halinde masraf biraz daha artmaktadır. Gerek masrafların artmasından  dolayı ve gerekse de sürecin uzamasından dolayı genelde vatandaşlar plaka değiştirmeden araçlarını kullanmaya devam etmekteyi tercih etmektedirler. Satın aldığı aracın plakasını değiştirmek isteyen bir kişi toplamda satış masrafları ile birlikte 283 TL para ödemektedir. Yaklaşık olarak bunun 125 TL ‘si noter için satış sözleşmesi için verilmekte, plaka değişimi için notere 45 TL daha ek ücret verilmekte, 43 TL ‘si de Şoförler odasına plaka yazım masrafı için verilmekte, kalan miktar da Trafik Tescil Şube Müdürlüğüne ödenmektedir. Normalda plakayı değiştirmeden araç almak isteyen bir kişi notere 125 TL ödeyerek noterden ayrılacaktır. Başka da bir işlem yapmasına gerek kalmayacaktır. Ruhsat bile evine kargo ile gelecektir. Bu kargo masrafı da yaklaşık 8.5 TL civarındadır.

Değiştirmek Daha Güvenli

Plaka değiştirme işi her ne kadar biraz meşakatli gözükse de; yine en mantıklı yol budur diyebiliriz. Bunun sebebi ise; plaka üzerinde kalacak eski kayıtların sizi olumsuz etkileyebilecek olmasıdır. Örneğin satın aldığınız araç suça karıştıysa bu kayıtlar eskiden kalacağı için başınızı ağrıtabilecektir. Sonuçta elinizde satış sözleşmeniz olduğu için olay çözülecektir ancak yine de keyfinizi kaçırabilecek durumlar ortaya çıkabilir. Bu nedenle masraftan çekinmeden ve üşenmeden plakayı değiştirmekte fayda var.

Bir önceki yazımız olan Yenidoğan Çocuk Parası Doğumdan Kaç Gün Sonra Yatar? başlıklı makalemizde çocuk parası alma şartları, çocuk parası ne kadar ve çocuk parası ne zaman yatar hakkında bilgiler verilmektedir.