Kredi Kartı Kayıp Çalıntı Durumunda İlk Yapılması Gerekenler

Kredi Kartı Kayıp Çalıntı Durumunda İlk Yapılması Gerekenler

Kredi kartlarının günlük hayatımızdaki en önemli eşyalardan birisi olduğunu artık hemen hemen herkes kabul ediyor. Her geçen gün kredi kartı ile yapılan alışveriş ve ödemelerin hacmi artarken, uzmanlar artık kağıt paranın hayatımızdan çıkacağını, her şeyin dijitalleştiği gibi paranın da dijitalleşeceğini belirtiyorlar. Kredi kartları bu kadar önemli araçlar haline gelince; ister istemez hırsızların ve dolandırıcıların da hedefi haline geliyor. Kredi kartlarımızı kimi zaman  kendimiz kaybedebiliyor kimi zamanda ise maalesef çaldırabiliyoruz. Böyle bir olay başımıza geldiğinde ise hemen hızlı hareket ederek bazı tedbirleri almak gerekiyor. Şimdi sizlere kredi kartı kayıp çalıntı durumunda ilk yapılması gerekenler hakkında kısaca bilgi paylaşımında bulunalım.

Kredi Kartı Kayıp Çalıntı Durumunda İlk Yapılması Gerekenler

Acilen Müşteri Hizmetlerini Arayın

Kredi kartınızı çaldırdıysanız ya da kaybettiyseniz muhakkak ilk yapılması gereken iş bankanızın müşteri hizmetlerini aramak olacaktır. Genelde tüm bankaların kullandığı otomatik yanıt sisteminde; ilk olarak “Kayıp, Çalıntı ya da Şüpheli İşlemleriniz İçin Lütfen … Tuşlayınız” diye başlamaktadır. Burada amaç vakit kaybı yaşanmadan olayın çözülmesidir. Yeri gelmişken söylemek gerekiyor ki; eğer işleminiz bunlar harici bir işlemse bu kanalları meşgul etmemek gerekir. Çünkü Türk Milleti olarak maalesef; bütün menüleri dinlemek yerine hep işimiz acil olduğu için bu menüdeki müşteri temsilcisi vasıtasıyla istediğimiz yere çalışıyoruz. Ancak bu doğru bir davranış olmayıp, yapacağımız her fuzuli meşguliyet bir başkasının canının yanmasına sebebiyet verebilir.

Bankamızın müşteri hizmetlerini arayıp, “Kayıp, Çalıntı ve Şüpheli İşlemler” menüsü altından hemen müşteri temsilcisine bağlanmamız gerekiyor. Bağlandıktan sonra da kredi kartımızın çalındığını ya da kaybolduğunu, ne zamandan beri kayıp olduğunu net bir şekilde müşteri temsilcimize aktardıktan sonra kredi kartınızın kullanıma kapatılmasını istemelisiniz. Kart kullanıma kapatıldıktan sonra artık kötü niyetli kişilerin eline geçse bile herhangi bir alışveriş yapılabilmesi mümkün olmayacaktır. Bundan sonra ise; müşteri temsilcinizden kredi kartınız ile yapılan en son işlemlerin hangisi olduğunu sormalı ve bilginiz dışında olan bir işlem yapılıp yapılmadığı öğrenilmelidir.

Bilginiz Haricinde İşlem Varsa Suç Duyurusunda Bulunun

Eğer kredi kartınız ile bilginiz haricinde bir işlem yapıldıysa; bu durumda kredi kartınızı birileri ele geçirmiş demek anlamına gelecektir. Dolayısıyla da artık bu suç kapsamına girecek ve gereği adli birimlerlece yerine getirilecektir. Böyle bir işlem var ise; bankadan temin edeceğiniz belgelerle birlikte (kredi kartı ekstreniz, vs.) en yakın Cumhuriyet Başsavcılığı ‘na gidip dilekçe ile suç duyurusunda bulunmalısınız. Dilekçenizde kredi kartınızı ne zamandan beri kaybettiğinizi, nasıl çalındığını, en son alışverişinizin ne olduğnu, vs. Gibi hususları net bir şekilde belirtebilirsiniz. Çok fazla hikayeye girmeden az ama öz bir şekilde meramınızı anlatınız. Sonrasında ise; mümkünse verdiğiniz ifadeden bir suret isteyiniz. Ayrıca dilekçenizin Cumhuriyet Savcısı tarafından havale edilmiş halinin de bir fotokopisini alabilirsiniz. Bunları da yine bir dilekçe ile bankaya ulaştırarak, işinizi daha sağlama almış olursunuz.

Bir önceki yazımız olan İş Bankası Kredi Kartı Özellikleri ve Avantajlı Yönleri başlıklı makalemizde işbankası kredi kartı ve maximum kart özellikleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*