1500 TL Maaşa Konut Kredisi Çıkar Mı?

Birçok ihtiyacımız için tamamlayamadığımız maddi kaynağı, bankalara başvurarak kredi usulü ile almaktayız. Vadelendirilerek ödediğimiz bu krediler sayesinde, kimi zaman sağlık harcamalarımızda ihtiyaç duyduğumuz paraları buluyoruz kimi zaman ise en büyük hayallerden birisi olan konutlarımızı satın alıyoruz. Fakat, miktarı ne olursa olsun, kredi almak sanıldığı kadar kolay ya da hızlı bir şekilde gerçekleşmemektedir. İnternet üzerinden baktığımız zaman kriterleri ve gereken belgelerin neler olduğunu görebiliriz. Ama, kişilerin asıl merak ettiği 1500 TL maaşa konut kredisi çıkar mı veya ne kadar konut kredisi alınabilir bunlardır. Bu yüzden, bu yazımızda 1500 TL maaşa konut kredisi çıkar mı, bunu değerlendireceğiz.

Genellikle bir işçi olarak çalışan ya da asgari ücret alanların sahip olduğu bu bütçe, kesinlikle bir konut kredisi için yeterlidir. Çünkü, bankalar sizlere konut kredisi vereceklerinde, aylık ödemenizde maaşınızın yarısını göz önünde bulunduracaktır. Aylık olarak 750 liralık bir ödeme bütçesi, bankalar tarafından olumlu bir şekilde karşılanacaktır. Ama, bu durum, talep edeceğiniz krediye ya da çalıştığınız süreye göre biraz daha farklı hale gelecektir. Çünkü, bankalardan alınacak olan krediler için maaş bordronuzdan ziyade, ne kadar süredir bir işte çalıştığınıza bakılmaktadır. Eğer, düzenli olarak çalıştığınız bir iş bulunuyorsa ya da en az üç aylık bir maaş bordronuz bulunuyorsa, bu yeterli olacaktır.

1500 TL maaşa konut kredisi çıkar mı sorusuna da bu şekilde cevap vermiş oluyoruz. Aslında kişilerin asıl araştırması gereken, konut kredisinin nasıl verildiğidir. Çünkü, konut kredisinde satın alacağınız evin yüzde yetmiş ya da seksenine denk gelecek kadar kredi verilecektir. Bu tutar belirlenirken ise, sizin evi satacak kişi ile anlaştığınız fiyat değil, bankanın gönderdiği ekspertizin hazırladığı fiyat göz önünde bulundurulacaktır. Eğer, satın almak istediğiniz ev için kredi eksik kalıyorsa, bu durumda ya kredi almaktan vazgeçmeniz ya ev sahibi ile yeni bir pazarlığa tutuşmanız ya da eksik kalan parayı kendinizin tamamlaması gerekecektir. Bundan dolayı, en net sonuç için maaş bordronuzu alıp bankaya kredi başvurusu yapmanız gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan KOSGEB Kredisi Alma Taktikleri başlıklı makalemizde Kosgeb Kredisi Başvuru Sonuçları, Kosgeb Kredisi Kimlere Veriliyor ve Kosgeb Kredisi Ne Zaman Verilecek hakkında bilgiler verilmektedir.