KOSGEB Kredisi Alma Taktikleri

KOSGEB, hayallerindeki işi yapmak isteyenlerin, en büyük problemi olan finansal durumları, en iyi şekilde karşılamak üzere, yıllardır hizmet sunmaktadır. Şuan baktığımız zaman, birçok küçük işletme veya fabrikanın, temellerini KOSGEB’den almış olduğu krediler ya da hibeler ile oluşturduğunu görebiliriz. Tabi ki bu destekler, sanıldığı kadar kolay bir şekilde sizlere sunulmayacaktır. KOSGEB kredisi alma taktiklerine baktığınız zaman, bunu çok daha iyi görebileceksiniz. Öncelikle belirtmeliyiz ki, KOSGEB desteği almak isteyen kişilerin, ilk etapta bağlı bulundukları il veya ilçe merkezindeki KOSGEB bürosuna gitmeleri gerekmektedir. Aktif bir halde bulunan ve kontenjan bulunan uygulamalı girişimcilik eğitimine başvuru yapmanızla birlikte, keyifli süreç başlamış olacaktır.

Eğitimi tamamlayıp sertifika alan kişiler için bu süreç hemen bitmeyecektir. Eğer, aklınızda hayata geçirmeyi planladığınız bir proje varsa, bunu komiteye sunmalı ve KOSGEB veritabanına kayıt olmalısınız. Böylelikle desteklerden faydalanabileceksiniz. Fakat, KOSGEB kredisi alma taktikleri tam da bu süreçte devreye girecektir. Alacağınız hibeler ya da kredilerin hangi sektörlere verildiği, bulunduğunuz bölgede özel bir teşvik olup olmadığını araştırmanız ya da bunun gibi sıralanabilecek nedenler, sizin kredilerden faydalanma şansınızı arttıracaktır. Genel itibari ile özetleyecek olursak da, KOSGEB kredisi alma taktiklerinden en önemlileri şunlardır.

  • İlk olarak yaşadığınız şehirde ya da projenizi hayata geçirmeyi planladığınız yerde, ne gibi teşvikler ve öncelikler yer alıyor, bunları araştırmalısınız. Örnek verecek olursak, ülkemizin iç kesimlerinde, devlet kontrolü ve teşviği ile tarımsal alanlarda verimli üretim yapılabilmesi için çok ciddi teşvikler verilmektedir. Projeniz ile uyumluysa, kesinlikle değerlendirmelisiniz.
  • KOSGEB komitesine sunacağınız projenizde, fizibilite çalışmalarını çok iyi bir şekilde yapmalısınız. Kararlı oluşunuz ve rekabete hazır oluşunuzu bu proje ile belli etmelisiniz.
  • Proje hazırlarken, kesin ve net ifadelere yer vermelisiniz. Bu durum, özellikle bütçe konusunda göz önünde bulundurulmalıdır.
  • Gireceğiniz sektörü iyi araştırdığınızı, komiteye göstermelisiniz. Kimler ile rekabet edeceğinizin farkında olduğunu göstermeniz, alacağınız kredilerin olumlu sonuçlanmasında etkili olacaktır.
  • Mülakat usulü ile yapılacak olan proje seçimlerinde, hem kendinizi hem de projenizi, tüm detayları ile anlatmalı, ülke ekonomisi başta olmak üzere, kendi bütçenize ve ülke istihdamına ne gibi katkılarda bulunacağınızı belirtmelisiniz.

Bir önceki yazımız olan 10 Bin TL İle Ne İş Yapılır? başlıklı makalemizde 10 Bin Tl İle Ne İş Yapılır 2016, 10 Bin Tl Para İle Ne İş Yapılır ve 10 Bin Tl Sermaye İle Ne İş Yapılır hakkında bilgiler verilmektedir.