2017 Yılı Hesap İşletim Ücretleri

Bankalardan en sık faydalandığımız hizmetlere baktığımız zaman, ilk sırada vadesiz mevduat hesaplarını görebilmemiz mümkündür. Çünkü, bankaların hazırlamış olduğu vadesiz mevduat hesapları ile, hem güvenli bir şekilde birikimlerimizi saklamış oluyoruz hem de bu birikimleri farklı bankalarda bulunan hesaplara aktarabiliyoruz. Tabiki, bankalar da bunun için bazı hesap işletim ücretleri talep etmektedir. Haberlerde sıkça karşılaştığımız bir durum olan hesap işletim ücretleri, 2015 yılında yasaklanmıştı. Fakat, birçok banka bu yasağa ne yazık ki uymamaktadır. Durum böyle olunca, banka müşterilerinin en fazla merak ettiği konu da 2017 yılı hesap işletim ücretleri hakkında olmaktadır.

Öncelikle, internet üzerinde yer alan 2017 yılı hesap işletim ücretlerinden ziyade, bankalar tarafından yayınlanan resmi ifadeleri dikkate almak gerekecektir. Şuan için, Yapı Kredi Bankası, Türkiye İş Bankası, Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Garanti Bankası tarafından hesap işletim ücretleri hakkında yayınlamalar yapılmış durumdadır. Buna göre, bahsetmiş olduğumuz bankalar, müşterilerinden herhangi bir hesap işletim ücreti almayacaktır. Bunun dışındaki bankalar ise, kullanıcılarından ne gibi kesintiler yapacak ya da hangi aralıklar ile kesinti yapılacak, net bir şey söylemek mümkün değildir.

Hesap İşletim Ücretleri Ne Zaman Kesiliyor?

Bankaların politikalarına göre belirli bir süre ve miktarda alınan hesap işletim ücretleri, genellikle yılda iki kez alınmaktadır. 6 ayda bir olacak şekilde banka sisteminden otomatik bir şekilde gerçekleştirilen bu işlemler, bazı bankalar tarafından da 3 ayda bir olacak şekilde yapılmaktadır. 2017 yılı hesap işletim ücretlerini merak eden kişiler, bunun için kesinlikle çalışmış oldukları bankaların yapacağı bilgilendirmeler sonucunda öğrenmelidirler. Aksi taktirde net bir bilgiye ulaşmak oldukça zordur.

Eğer birikimlerinizin hesap işletim ücretleri ile azalmasını istemiyorsanız, şubesiz bankacılık hizmeti bulunan bankaları tercih edebilirsiniz. Bu bankalar hesap işletim ücreti almadıkları gibi, yapacağınız havale ve eft işlemlerinden de kesinti yapmayacaktır. Hesap işletim ücreti almayan ve şubesiz bankacılık hizmeti olan bankalara bakacak olursak, en fazla kullanılanları şu şekilde sıralayabiliriz.

  • Garanti Bankası – GarantiOne
  • Kuveyt Türk Katılım Bankası – Senin Bankan
  • QNB Finansbank – En Para
  • TEB – Cepte TEB
  • Yapı Kredi Bankası – NUVO

Bir önceki yazımız olan İş Bankası Yılbaşı Kredisi başlıklı makalemizde İş Bankası Yılbaşı Kredisi Başvurusu, İş Bankası Yılbaşı Kredisi Faiz Oranları ve İş Bankası Yılbaşı Kredisi Hesaplama hakkında bilgiler verilmektedir.