2016 Yılı Bireysel Emeklilik Fonlarının Getirileri

Bireysel Emeklilik fonları hayatımıza yeni girdi diyebiliriz. Yıllardır gündemde olmasına rağmen ya düzgün bir şekilde anlatılmadığından ya da ülkemizde var olan yapının uzun vadeli olarak yapılan yatırımlara güvenmemesinden dolayı kaynaklanmaktadır. Devlet teşvik amacıyla katkı payı sağlasa da daha fazla bilgilendirilme yapılması gereken bir alandır. Bireysel Emeklilik Fonları ile ödediğiniz katkı paylarının yatırıma yönlendirilmesidir. Bireysel Emeklilik Yatırım fonlarının avantajları sırlayacak olursak öncelikle diğer yatırım fonlarına göre farklılığa bakmak gerekir. Gelir vergisi ve kurumlar vergisinden muaf olmalarıdır. Diğer yatırım fonlarına göre bireysel emeklilik yatırım fonlarının kesintileri daha düşüktür. Bireysel Emeklilik fonlarının getirilerini takip ederek birikimlerinizin ve katkı paylarının fonlar arasındaki dağılım oranları ve tutarlarını yılda 6 kez değiştirme imkanınız bulunmaktadır. Daha yüksek birikimlere sahip olmak için fon getirilerinizi takip etmeniz gerekmektedir.

2016 yılı bireysel emeklilik fonlarının getirilerini tahminen baktığımızda; fonların ortalama yüzde 0,25 gibi değer kaybı ile yıla başladı. Günlük olarak ortalamada -2,35 ile % 0,62 getiri aralığı oluşmaktadır. Yılın ilk günlerini 69 emeklilik fonu ile kapatırken 166 fon değer kaybetti. Toplam portföy değeri geçen aya göre 2,32 arttığı ve 6 aylık dönemde de yüzde 12,62 gibi bir artış gerçekleştirmiştir. Emeklilik fonlarının yatırımları genel tercih olarak %47,18 tahvil, %13,88 hisse senedi ve %12.53 olarak diğer yatırımlardır. Gelirlerine bakıldığında düşük gibi görünse de zarar etme gibi olasılığınız bulunmaktadır. Uzun vadede oluşan yatırımlar size kar olarak dönecektir.

 

Bu makalemde sizlere 2016 Yılı Bireysel Emeklilik Fonlarının Getirileri konusunu anlatmaya çalıştım. Her türlü bankacılık sektörüne ait soru ve sorunlarınız da karşılıksız bir şekilde bilgim dahilinde yardımcı olmaya çalışıyorum. Sorularınızı Soru-Cevap bölümünden yazmanızı rica ederim.

Borçsuz günler dilerim
Kredi Uzmanı

Bir önceki yazımız olan Akbank Kredi Kartı İptali Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizde akbank, akbank iptal ve Akbank Kredi Kartı İptali Nasıl Yapılır? hakkında bilgiler verilmektedir.