Kentsel Dönüşüm Kredisi Nasıl Alınır?

Kentsel Dönüşüm Kanunu ile Kentsel Dönüşüm kredisi de gündemde yer aldı. Binalarınızın şuanda bulunduğu alanda kentsel dönüşüm kapsamında ise kendi talepleriniz doğrultusunda depreme dayanaklı ve daha modern bir şekilde inşa ettirmenizi sağlamaktadır.  Kentsel Dönüşüm Kredisinden yararlanabilmek için Bakanlık tarafından yetkili kuruluşlarla Kentsel Dönüşüme başvuruda bulunarak binanızım Deprem Risk Raporunu almanız gerekiyor. Bakanlıktan onay aldıktan sonra Kentsel Dönüşüm Kredisi kullanmaya hak kazanırsınız. Eğer binanız kat karşılığına uygun ise malikler hak sahibi olduklarından kentsel dönüşüm kredisi ile başka bir yerden mülk alabilirler. Riskli binada 1 yıl boyunca kiracı olduklarını belgeleyen kiracılar taşınma yardımı ve ev satın alırken Kentsel Dönüşüm Kredisi kullanabilirler. Kentsel Dönüşüm kredisi nasıl alınır diye baktığımızda öncelikle deprem risk raporunu çıkarmanız gerekiyor. Daha sonra kredi almak istediğiniz bankaya mülk sahibi tapu fotokopisi, kimlik fotokopisi, tapu müdürlüğünden kaşeli imzalı Bağımsız Bölüm listesi (TAKYİDAT Belgesi) ile başvuruda bulunmalıdır. Kentsel Dönüşüm Kredisini hemen hemen tüm bankalardan alma imkanına sahipsiniz. Bankalar T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile anlaşma sağlamış olması gerekiyor. Kredi nasıl kullanacağınıza gelince; binanızın yapımı için anlaştığınız inşaat şirketi kullanmış olduğunuz krediyi inşaatın durumuna göre Denetimli Hak ediş olarak kredi kullandığınız bankadan alır. Sizi bir nevi garanti altına alırlar; inşaat firması işi yarım bıraksa da binayı bitirmenizi sağlayacak olan miktar bankada kalır. Böylelikle bitimini sağlamış olursunuz.

Bu makalemde sizlere  Kentsel Dönüşüm Kredisi Nasıl Alınırkonusunu anlatmaya çalıştım. Her türlü bankacılık sektörüne ait soru ve sorunlarınız da karşılıksız bir şekilde bilgim dahilinde yardımcı olmaya çalışıyorum. Sorularınızı Soru-Cevap bölümünden yazmanızı rica ederim.

Borçsuz günler dilerim
Kredi Uzmanı

Bir önceki yazımız olan 2016 Yılı Akbank Kefilsiz Konut Kredisi başlıklı makalemizde 2016 akbank konut, 2016 akbank kredisi ve 2016 Yılı Akbank Kefilsiz Konut Kredisi hakkında bilgiler verilmektedir.