2017 Emekli Maaşlarına Yapılan Zamlar

Ülkemizdeki SSK ve Bağkur emeklilerin beklemiş olduğu maaş zammı, nihayet bir sonuca ulaşmış oldu. Yıllık enflasyon hesaplamaları ile birlikte, 2017 emekli maaşlarına yağılan zamlar kesinleşirken, işçi emeklisi ile memur emeklisinin de zam yönünden birbirinden ayrılıyor olması, dikkatlerden kaçmadı. Temmuz ve Aralık aylarındaki enflasyon ve TÜFE değerleri göz önünde bulundurularak, SSK ve Bağkur emeklilerine yapılan zamlar yüzde 3 ve yüzde 3,79 arasında belirlenmiş oldu. 3 Ocak tarihinden itibaren resmiyet kazanmış olan bu rakamlar ile, emeklilik derecesine göre kişiler zamlardan faydalanacaktır. 2017 emekli maaşlarına yapılan zamlar ile birlikte, netleşmiş olan maaşlar ise şu şekildedir.

Yapılan zamların ardından, işçi olarak emekli olan ve en düşük pozisyonda yer alan emeklilerimizin 836 Türk Lirası değerindeki maaşlarına 37,76 Türk Lirası zam gelmiş ve net maaşları 873,76 Türk Lirası olmuştur. Çiftçi olarak en düşük kadrodan emekli olanların, 2016 yılında almış oldukları emekli maaşlarına da 43,35 Türk Lirası zam yapılmıştır. Böylelikle, çiftçi emeklilerinin alacağı en düşük emeklilik maaşı da 959 Türk Lirası olmuştur. Son olarak, esnaf emeklilerimizin aldıkları en düşük emekli maaşı da 972 Türk Lirası’ndan 1018 Türk Lirası’na çıkarılmıştır. İşçi ve çiftçi emeklilerimizin faydalandığı bu zamların yanı sıra, memurlara yapılan emekli zamlarında, enflasyon zammı yansıtılmamıştır. Onlara yapılan zamlar, sendikalar ile yapılan pazarlık sonucunda belirlenen yüzde üç ile kesinleşmiştir.

SSK ve Bağkur Emekli Maaşları Nasıl Sorgulanacak

 

Bilindiği üzere, kamu dairelerindeki yığılmanın önlenebilmesi ve dijital ortamdan işlemlerin kısa bir şekilde halledilmesi adına, e-devlet şifresi ile işlem yapabilmemiz sağlanmıştır. Bu sayede, SSK ve Bağkur emeklilerinin öğrenmek istedikleri maaş bilgileri, e-devlet üzerinden kolay bir şekilde öğrenilecektir. 2017 emekli maaşlarına yapılan zamlar sonucunda, sizin maaşınızın ne kadar olduğunu öğrenmek istiyorsanız, şu şekilde işlem yapmalısınız.

  • SSK emeklileri, e-devlet şifreleri ile sisteme giriş yaptıktan sonra, ilk olarak E-Hizmetler ardından da Sosyal Güvenlik Kurumu, 4/A Hizmetleri ve son olarak da 4/A aylık bilgilerine tıklamaları gerekmektedir.
  • Bağkur emeklileri ise, e-devlet şifresine giriş yaptıktan sonra, aynı sıralama ile devam etmeli ama farklı olarak 4/A aylık bilgilerine değil 4/B Hizmetleri kategorisine giriş yapmaları gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan İş Bankası Yılbaşı Kredisi başlıklı makalemizde İş Bankası Yılbaşı Kredisi Başvurusu, İş Bankası Yılbaşı Kredisi Faiz Oranları ve İş Bankası Yılbaşı Kredisi Hesaplama hakkında bilgiler verilmektedir.