2017 Altının Gramı Ne Olur?

Ülkemizde mevcut birikimlerini değerlendirmek isteyen bireylerin, en fazla tercih ettikleri yatırım aracı, bilindiği üzere altındır. Çünkü, altın alarak yükselmesini beklemek, hem uzun dönemde yatırımcısına getiri sağlamakta, hem altına ulaşmak oldukça kolay hem de altın fiyatlarında meydana gelen artış ya da azalışları takip etmek bir o kadar kolaydır. Bundan dolayı, milyonlarca yatırımcı altına ilgi duymaktadır. Fakat, 2016 yılı boyunca hem altında hem de döviz kurlarında, çok ciddi artışlar meydana gelmiş durumdadır. Bundan dolayı yatırımcıların elde ettikleri kar da bir o kadar artmıştır. Fakat, 2017 yılında durumun ne olacağı, altının yatırımcısına kazanç sağlayıp sağlamayacağı, oldukça merak edilir olmuştur. Yüksek fiyatlardan dolayı, daha ekonomik olan gram altına yönelen yatırımcılar, 2017 altının gramı ne olur konusunda da birçok kişiden destek almaya başlamış durumdadır.

Öncelikle,2017 altının gramı ne olur konusuna giriş yapmadan önce, güncel fiyatlardan bahsetmek gerekecektir. Şuan için gram altının alış fiyatı 146 Türk Lirası’na denktir. Bu değer, gün içerisinde 147 Lira seviyelerine yükselse de genel itibari ile bu sınırda kalmaktadır. Fakat, gündemi takip edenlerin de tahmin edeceği üzere, altına yönelik çok ciddi bir yükseliş olması beklenmektedir. Uzmanlar bu yükselişin nedenlerini açıklarken, 2017 yılında kapatılması planlanan altın madenlerini örnek göstermektedirler. Çünkü, kapatılan bu madenlerden kaynaklanan bir talep fazlası ortaya çıkacak, bu da fiyatların hızlı bir şekilde yükselmesine neden olacaktır.

Altının Gramı Ne Kadar Olacak?

Madenlere yönelik yapılan uzman yorum ve analizlerinde, 2017 altının gramı ne olur gibi sorulara da çok somut cevaplar bulmamız mümkündür. Çünkü, altının gramının bu talep fazlalığı ile birlikte, 120 Türk Lirası seviyelerine bir anda yükseleceği beklenmektedir. Bu durumu göz önünde bulunduracak yatırımcıların ise karşılarında iki farklı yol vardır. Bunlardan ilki, ellerindeki altınları biraz daha bekletmektir. Bu her ne kadar riskli olsa da, yüksek ihtimal ile geri dönüşü yüksek olacaktır. Yeni altın yatırımcılarının ise, bu fiyat yükselişlerinden önce sermayelerine uygun şekilde altın almaları ve ileriye dönük bu yatırım için takipte kalmaları gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan 1500 TL Maaşa Konut Kredisi Çıkar Mı? başlıklı makalemizde Asgari ücretli Ev Kredisi, Asgari ücretli Ev Kredisi Alabilir Mi ve Asgari ücretli Konut Kredisi çekebilir Mi hakkında bilgiler verilmektedir.