Aile İçi Bütçe Yönetimi ve Planlaması Nasıl Yapılmalıdır?

Ekonomik bunalımın sürekli dillendirildiği günümüzde, ailelerin herhangi bir problem ile karşılaşmaması açısından, ilk olarak mevcut bütçelerini kontrol altına almaları gerekmektedir. Aile içi bütçe yönetimi ve planlaması nasıl yapılmalıdır konusunda araştırma yapanların ise, şu noktalara dikkat etmeleri önemlidir.

  • Gereksiz harcamalardan uzak durulmalıdır.
  • Yalnızca ihtiyaç olan şeylerin alınması gerekmektedir.
  • Bütçe yönetimi yapılırken, günlük veya bunun gibi kısa bir süreyi değil, geleceğe yönelik planlamaların yapılması gerekmektedir.
  • Eğer kişilerin kredi kartı, kredi ya da elden aldıkları bir borçları bulunuyorsa, bunun için bir yöntem belirlenmelidir. Kişilerin ek işe girmesi gerekiyorsa, her aile bireyinin ona destek olması gerekecektir.
  • Devlet tarafından ailelere verilen destekler kesinlikle takip edilmelidir. Şuan gündelik harcamalardan yapılan tasarruflar sayesinde, bireysel emeklilik hesabı açtırılabilir ve yüzde 25 devlet desteği alınabilir.

Aile İçerisindeki Giderler Nasıl Düzenlenmeli?

İlk olarak mevcut gelirin ne yönde harcandığına bakılmalıdır. Kişilerin tasarruf yapacağı ilk nokta, kendileri için yaptıkları özel harcamalardır. Alınan parfüm, kozmetik ürünleri ya da eğlence ortamlarında harcanan paralar, burada ilk olarak müdahaleye uğramalıdır. Bundan dolayı, aile içi bütçe yönetimi ve planlaması nasıl yapılmalıdır diye araştırma yapanların bu konuya dikkat etmesi gerekecektir. Giderlerin kısılabileceği diğer bir alan ise, toplu taşıma araçlarının kullanılmasıdır. Eğer bir aracınız varsa, hava durumları elverdiği kadarıyla kullanmamaya çalışmalısınız. Bunun yerine toplu taşıma araçlarına yönelebilir ya da gündelik aktivitelerin arttırılması için yürüyüşü tercih edebilirsiniz.

Banka Kredisi Tek Çare Değil

Aile içi bütçe yönetimi ve planlaması nasıl yapılmalıdır diye merak edenlerin büyük bir kısmı, mevcut borçlarından bir an önce kurtulmak için bu yöntemleri araştırmaktadır. Bilmelisiniz ki, bu yöntemler ile orta ve uzun vadede çözüm elde edersiniz. Bu süreçte aceleci davranan bireylerin bir an önce rahata kavuşmak ümidiyle  banka kredisi aldıklarını görmekteyiz. Ama unutmayın ki, banka kredisi alınan yeni bir borçtur. Bundan dolayı, sizi şuan için rahatlatsa bile, harcamalar kontrol altına alınmazsa, tekrar aynı sıkıntılı günlerin içerisine girilecektir.