Aylık ve Yıllık Maliyet Oranı Nasıl Hesaplanır?

Aylık Maliyet Oranı; Bankaların faiz oranlarının yanında müşterilerinden aldıkları masrafları da içermektedir. Farklı olan kredilerin maliyetlerini salt faiz oranına oranla daha iyi karşılaştırılabilir hala getirilmesidir.Yıllık Maliyet Oranı ise aylık maliyet oranın yanında dosya masrafı, istihbarat ücreti, ekspertiz ücreti, hukuk hizmet bedeli, kredi hayat sigortası, kredi tahsis ücreti, kasko ücreti gibi maliyetlerden oluşmaktadır. Sigorta maliyetleri kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Nedeni ise kişinin yaşı, aracın cinsi, konutun değeri gibi sebeplerden kaynaklanmaktadır. Sonuç olarak tüm bu maliyetlerin hesaba katılarak oluşturulan bir oran aslında bize kredimizin gerçek maliyetini verecektir.

Aylık ve Yıllık maliyet oranı nasıl hesaplanır baktığımızda karşılaştırma yapılabilinir. Toplam maliyet oranlarının nasıl hesaplandığını bakıldığında birçok formül bulunmaktadır. Genellikle böyle şeyler bir karşılaştırma ile hesaplanır. İki bankayı karşılaştırdığımızda aynı tutar ve faiz oranına sahip 20.000._TL ihtiyaç kredisi iki bankada farklı masraflar çıkarmaktadır. Vadenin 12 ay olduğunu kabul edelim, kredi masraf ile komisyonunu A Bankasında 450.-TL ve B Bankasında 1.350.-TL ‘dır. Aynı şekilde Faiz oranları aynıdır %1.12’dir. Taksit tutarları ise 1.815,83.-TL olarak belirlenmiştir. Bu miktarlara baktığımızda çok fazla hesaplamaya ihtiyaç duymadan A Bankasındaki kredinin daha uygun olduğunu söyleriz. Aynı süre boyunca aynı taksitleri ödemenize rağmen A Bankasından aldığınız kredi 20.000 – 450 = 19550 TL iken B Bankasından aldığınız net kredi 20.000 – 1.350 = 18.650 TL’dir. Baktığımız zaman tabela faizi aynı görünmesine rağmen her iki bankanın size uyguladığı gerçek faiz aynıdır.

Bu makalemde sizlere Aylık ve Yıllık Maliyet Oranı Nasıl Hesaplanır? konusunu anlatmaya çalıştım. Her türlü bankacılık sektörüne ait soru ve sorunlarınız da karşılıksız bir şekilde bilgim dahilinde yardımcı olmaya çalışıyorum. Sorularınızı Soru-Cevap bölümünden yazmanızı rica ederim.

Borçsuz günler dilerim
Kredi Uzmanı

Bir önceki yazımız olan Tüketici Fiyat Endeksi Nedir? başlıklı makalemizde fiyat endeksi, tüfe ve Tüketici Fiyat Endeksi Nedir? hakkında bilgiler verilmektedir.