Tüketici Fiyat Endeksi Nedir?

Tüketici Fiyat endeksi nedir ve niçin kullanılır. Öncelikle Tüketici Fiyat Endeksi TÜFE’ nin açılımıdır. TÜFE tipik bir tüketicinin satın aldığı belirlenmiş bir ürün ve hizmet gruplarının fiyatlarındaki ortalama değişimleri gösteren ölçüttür. Toplumun her kesiminin tükettiği ürün ve hizmetlerle ilgili doğru olarak genel bir hesaplama yapılmış olunur. Aynı zamanlama ve ürünlerle yapılan sürekli araştırmalar aylık olarak Tüketici Fiyatları Endeksi oluşmuş olur.TÜFE yıllık enflasyon değerlerindeki değişimleri ölçmek için kullanılmaktadır. TÜFE’ yi hesaplamak için istatistik bilimindeki indeks sayılar esas alınmaktadır. Öncelikle belli bir yıl seçilir ve bu seçilen yıl temel yıl kabul edilir. Endeks değeri 100 olarak alınmaktadır. Sonraki yıllar cari yıl olarak geçmektedir. Cari yıllar enflasyon değerlerine göre değişkenlik göstermektedir. Temel alınmış endekste oynamalar olur. TÜFE’yi yorumlamak önemlidir. TÜFE’nin yorumlanabilmesi için öncelikle temel bir dönemin ve bununla birlikte karşılaştırılmak istenen bir dönem belirlenmesi gereklidir.  Karşılaştırılmakta olan dönemler arasındaki fark ya da toplam belirli bir gelire sahip olan bireyin satın alma gücünün azalıp azalmadığını göstermektedir. Örnek verilmesi gerekirse Ocak 2012 döneminde aylık 1.000.-TL geliri bulunan kişinin satın alma gücü Nisan 2015’e kadar %27.38 oranında bir azalma bulunmaktadır. Böylelikle Ocak 2012 yılında aylık 1.000.- TL gelire sahip kişi Nisan 2015’ deki reel geliri 726.20.-TL’dir. Kişi Nisan 2015 döneminde 1.000.-TL gelire sahip olsa bile bu onun göstermelik geliri olacaktır. Ocak 2012 döneminin hesaplanmaya katılmamsının nedeni ise bu dönemin temel olarak kabul edilmesidir.

 

Bu makalemde sizlere Tüketici Fiyat Endeksi Nedir? konusunu anlatmaya çalıştım. Her türlü bankacılık sektörüne ait soru ve sorunlarınız da karşılıksız bir şekilde bilgim dahilinde yardımcı olmaya çalışıyorum. Sorularınızı Soru-Cevap bölümünden yazmanızı rica ederim.

Borçsuz günler dilerim
Kredi Uzmanı

Bir önceki yazımız olan İşyeri İpotekli Kredi Nasıl Alınır? başlıklı makalemizde ipotekli kredi avantajları, ipotekli kredi nasıl kullanılır ve İşyeri İpotekli Kredi Nasıl Alınır? hakkında bilgiler verilmektedir.