İşyeri İpotekli Kredi Nasıl Alınır?

İşinizi büyütmek amacıyla bankalara müracaat etme imkanı bulunmaktadır. Yatırımlarınızı geliştirmek istiyorsunuz fakat nakit sıkışıklığınızda bulunmaktadır. Belli bir limite kadar ek teminatlar olmadan verilmektedir. Yatırımlarınız için verilecek kredilerde ipotek teminatlı olarak kredi verilmektedir. İpotek teminatlarında konut, işyeri ve arsa gösterebilirsiniz. İşyeri İpotekli kredi nasıl alınır ve neler yapılması gerekmektedir. Öncelikle cirosu 0 ile 20.000.000.-TL arası olan firmalar başvurabilir. Kullanılabilecek işyeri ipotekli kredi taksitli olarak 1.000.000.-TL kadar sınırlıdır. İlgili kredi ancak TL cinsinden kullanabilirsiniz. Kredide maksimum vade 120 aydır. Sahip olunan konutun, işyerinin ekspertiz değerinin %75’ine kadar, arsanın ise %50’sine kadar kredi kullandırılmaktadır. Bu kredi de teminat işyeri, konut ve arsa olarak kabul edilmektedir. Teminat olarak alınan gayrimenkulün özelliğine göre sigortaların yapılması zorunludur. Krediye başvurmak için öncelikle kurumsal krediler bölümüne başvuru belgesini vermeniz gerekmektedir. Ayrıca ipotek olarak göstereceğiniz gayrimenkul’ün tapu fotokopisi getirilmelidir. Nüfus cüzdanı fotokopisi ya da noter tasdikli sureti, ikametgah belgesi veya herhangi bir kuruma ait son 3 aylık fatura, gelir niteliğinde belge, vergi levhası fotokopisi, şirkete ait bilançolar başvuruyla verilmelidir. Şirketler için Ticaret Sicil belgesi de unutulmamalıdır. Tapuya ait ekspertiz işlemi ile başlanılmaktadır. Ekspertizlerin belirlediği değerin %75’ine kadar kredi kullanabilirsiniz. Bu miktar yeterli değilse banka sizden ek teminatlar isteyebilir. İlk ipotek işlemlerinizi tamamlandıktan sonra banka tarafından kredi talebiniz girilmektedir. Onaylanması durumunda 120 aya kadar vadeli olarak kredinizi alabilirsiniz.

 

Bu makalemde sizlere İşyeri İpotekli Kredi Nasıl Alınır? konusunu anlatmaya çalıştım. Her türlü bankacılık sektörüne ait soru ve sorunlarınız da karşılıksız bir şekilde bilgim dahilinde yardımcı olmaya çalışıyorum. Sorularınızı Soru-Cevap bölümünden yazmanızı rica ederim.

Borçsuz günler dilerim
Kredi Uzmanı

Bir önceki yazımız olan Bank Pozitif İle Kredi Kullanma başlıklı makalemizde bank pozitif, bank pozitif ile ihtiyaç kredisi nasıl kullanılır ve Bank Pozitif İle Kredi Kullanma hakkında bilgiler verilmektedir.