Konut Kredisi Ödeme Planı Nasıl Hazırlanır?

Konut kredisi uzun vadeli kredilerden biridir. Sizin istediğinize bağlı olarak vadeler sunulsa da 120 aya kadar vadeli olarak kullanabiliyorsunuz. İhtiyaç kredisi ve taşıt kredi taksitlerinde uygulanmakta olan BSMV ve KKDF vergisi konut kredilerinde alınmamaktadır. Konut kredilerinde de diğer kredilerde olduğu gibi taksitlerini seçenekler halinde yapma imkanı bulunmaktadır. İki ayda bir ya da üç ayda bir ikramiye alıyorsanız taksitlerinizi de ona uygun şekler de ayarlama yapma imkanınız bulunmaktadır. 120 ay vadeli olarak konut kredisi kullandığınızda yaklaşık olarak 5 yıl sonra elinize toplu bir miktar geçerse kredinizi kapatabilirsiniz. Ara ödemeli, artan ödemeli, azalan ödemeli ve balon ödemeli konut kredileri şeklinde taksitler de yapma imkanınız bulunmaktadır.

Normal olarak konut kredisi almanız durumunda; konut kredisi ödeme planı nasıl hazırlanır bakalım.

01 Mart tarihinde 50.000.- TL anapara olarak 60 ay vadeli ve %0.95 faiz oranında eşit taksitli konut kredisi çektiğinizi düşünelim. Aylık taksit miktarınız bu durumda 1.097,12.-TL olarak hesaplanmaktadır. İlk taksitin içindeki faiz miktarını bulmak için 50.000x %0.95 = 475 TL olduğunu görüyoruz. KKDF ve BSMV muaf olduğundan dolayı ilk taksit içinde ödenecek anapara miktarını hesapladığımızda; 1.09,12 – 475 = 622,12 TL’dir. BU ay ödeyeceğiniz taksitten sonra kalan anapara borcunuz 50.000 – 622,12 = 49.377,88 TL olacaktır. Bir sonraki ayın faizini de kalan anapara ile faiz oranını çarparak öğrenebilirsiniz.

 

Bu makalemde sizlere Konut Kredisi Ödeme Planı Nasıl Hazırlanır? konusunu anlatmaya çalıştım. Her türlü bankacılık sektörüne ait soru ve sorunlarınız da karşılıksız bir şekilde bilgim dahilinde yardımcı olmaya çalışıyorum. Sorularınızı Soru-Cevap bölümünden yazmanızı rica ederim.

Borçsuz günler dilerim
Kredi Uzmanı

Bir önceki yazımız olan Aylık ve Yıllık Maliyet Oranı Nasıl Hesaplanır? başlıklı makalemizde aylık maliyet, Aylık ve Yıllık Maliyet Oranı Nasıl Hesaplanır? ve bankların faiz oranları hakkında bilgiler verilmektedir.