Bileşik Faiz Oranı Hesaplama Nedir?

Bir miktar paranın belli bir süre kullanılması karşılığında ödenen ücret ile elde edilen gelire faiz denir. Faize konu olan paraya ise anapara denilmektedir. Faizi hesaplamak için anaparanın yüzdesi alınır. Basit faiz ise belli bir paranın belli bir dönem kullandırılması sonucu elde edilen normal faize denilmektedir.

Hesaplama şekli Faiz Tutarı = Anapara x Faiz Oranı x Birim Süre

Bileşik faiz oranı hesaplama nedir? Bileşik Faiz, bir birim dönemde elde edilen anapara ve faiz toplamının sonraki birim dönemlerde hesaba anapara olarak katılarak bu yeni tutar üzerinden faiz hesaplanmasıdır. Bileşik faizde birinci dönem dolduğunda anapara ve faiz birleşiyor ve ikici dönem bu birleşen anapara üzerinden hesaplanmaktadır. Şöyle bir örnek verilebilir; bir kimse bankaya 100 TL’yi %5 faiz ile bir yıllığına yatırırsa birinci yılsonunda parasını hesaplayalım.

Toplam Anapara = Anapara (Süre + Faiz Oranı)

Toplam Anapara = 100 (1+0.05)

Toplam Anapara = 105 TL

Burada esas olan vade sonunda elde edilen faizin anapara ile birleşerek yeni bir anapara oluşturmasıdır.

Size, mantığı vadeli hesaplar üzerinden söylemiş olsak da kredi türlerinde de sık sık kullanılan faiz hesaplama yöntemidir. KHM kredilerinde ay sonlarında, rotatif kredilerde üçer aylık devre sonlarında ve spot kredilerde ise belirlenen vade sonlarında faiz tahakkuk ettirilir. Bileşik faizin mantığı faizin anaparaya dönüşmesidir ve kredilerde anapara olduktan sonra bu miktar üzerinden faiz işletilmeye devam etmektedir.

Bu makalemde sizlere Bileşik Faiz Oranı Hesaplama Nedir? konusunu anlatmaya çalıştım. Her türlü bankacılık sektörüne ait soru ve sorunlarınız da karşılıksız bir şekilde bilgim dahilinde yardımcı olmaya çalışıyorum. Sorularınızı Soru-Cevap bölümünden yazmanızı rica ederim.

Borçsuz günler dilerim
Kredi Uzmanı

Bir önceki yazımız olan Konut Kredisi Ödeme Planı Nasıl Hazırlanır? başlıklı makalemizde en uygun konut kredisi veren bankalar, konut kredisi ve konut kredisi faizleri hakkında bilgiler verilmektedir.