Bank Pozitif Kimin? SWIFT Kodu Nedir?

Bank Pozitif  2002 yılının sonuna doğru Toprak Yatırım Bankası A.Ş.’nin hisseleri TMSF (Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu tarafından ihale ile satışa çıkarılmıştır. Satışa çıkan hisseler C Faktöring A.Ş. tarafından satın alınarak C Kredi ve Kalkınma Bankası A.Ş. olarak değiştirilmiştir. 2003 yılının Mayıs ayında C Bilişim Teknolojileri ve Telekomünikasyon Hizmetleri A.Ş. kurularak grup bünyesine dahil edilmiştir. 2003 yılının Temmuz ayında ise Pozitif Menkul kurularak grup bünyesine katılmıştır. 2006 yılında ise C Bank İsrail bankası olan Bank Hapoalim ile ortaklık kurmuştur. Bank Hapoalim C Bank’ın % 57.55 oranında hissesini satın almış ve adı Bank Pozitif Kredi ve Kalkınma A.Ş. olarak değiştirilmiştir. En son olarak 2013 yılında ise Tarshish Hapoalim And Invesments Ltd.’nşn bankadaki pay oranı %69,82 ‘dir. C Faktöring A.Ş.’nin pay oranı ise %30,17’dir.  Pozitif Bank 2008 yılında orta vadeli tahvil programı kurarak; Türkiye’de özel sektör tarafından kurulan ilk tahvil programına da öncülük yapmıştır. 2004 yılında sadece Ankara ve İzmir’de kurumsal ve bireysel bankacılık hizmeti veren bankanın 2009 yılında 25 şubeye ulaşmıştır. 2011 yılında küçülme kararı alarak tüm şubelerini kapatmıştır ve 2012 yılından itibaren internet üzerinden kredi taleplerini değerlendirerek şubesiz bankacılık hizmetini vermeye başlamıştır. Ayrıca bankanın genel bilgilerine baktığımızda Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Hasan Akçakayalıoğlu, Genel Müdür ise Atasel Tuncer’dir. SWIFT kodu ise BPTRTRIS olup EFT kodu 0142’dir. Bu yazımızla Bank Pozitif kimin? SWIFT kodu nedir? diye merak edilen sorulara cevap bulduk.

 

Bu makalemde sizlere Bank Pozitif Kimin? SWIFT Kodu Nedir? konusunu anlatmaya çalıştım. Her türlü bankacılık sektörüne ait soru ve sorunlarınız da karşılıksız bir şekilde bilgim dahilinde yardımcı olmaya çalışıyorum. Sorularınızı Soru-Cevap bölümünden yazmanızı rica ederim.

Borçsuz günler dilerim
Kredi Uzmanı

Bir önceki yazımız olan Devlet Destekli Evlilik Kredisi başlıklı makalemizde Devlet Destekli Evlilik Kredisi, devlet destekli evlilik kredisi ne kadar ve evlilik kredisi hakkında bilgiler verilmektedir.