Devlet Destekli Evlilik Kredisi

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı düzenli bir yaşam ve aile hayatının olması amacıyla gençlere destek çıkmaktadır. Bu çerçevede evlenecek olan kişilere devlet destekli evlilik kredisi verilmektedir. Yuva kurmak isteyenler eşyalarını alırken ekonomik ve sosyal nedenlerden dolayı zorlanmaktadırlar. Devlet destekli evlilik kredisi ile bir nebze olsun rahatlamaları sağlanmaktadır. Bu kredi çerçevesinde istenen şartlar öncelikle evlenecek olan çiftlerimiz 18-24 yaş arasında olmalıdır. Türk Ceza Kanununda yer alan ağır suçlardan herhangi biri ile cezalandırılmış olmamak. Maddi imkansızlıklar nedeniyle evlenecek durumda olmamak gibi şartları bulunmaktadır. Devlet destekli evlilik kredisi alacak olan kişiler ayrıca Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmalıdır.  Bakanlığın belirlemiş olduğu şartları taşıyorsanız eğer faizsiz olarak 1 yıl geri ödemesiz 10.000.-TL evlilik kredisi devlet tarafından verilmektedir. Krediyi toplamda 4 yıl sürede ödemeniz gerekmektedir. Bu kredi kamu bankaları tarafından kullandırılmaktadır. Evlendiğinizde ilk yıl çocuk sahibi olmanız durumunda evlilik kredisinin ödemesi 1 yıl daha ötelenebilmektedir. Eğer daha hala üniversitede okuyorsanız veya mezun iseniz ve evlilik planlarınızı ona göre yapıyorsanız; Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı kredi talep yaşını 26 kadar uzatmıştır. Evlenecek olan çiftlerden biri yetim veya devlet yurtlarında kalmış ise kredinin geri ödemesi Bakanlık tarafında 2 yıl gibi bir süre olarak ötelenebilmektedir. Bu durumda yine geri ödemesi 4 yıl olarak belirlenmektedir. Bu kredi için başvuru yapmak isterseniz eğer bankaların şubelerine müracaat etmeniz yeterli olacaktır.

 

Bu makalemde sizlere Devlet Destekli Evlilik Kredisi konusunu anlatmaya çalıştım. Her türlü bankacılık sektörüne ait soru ve sorunlarınız da karşılıksız bir şekilde bilgim dahilinde yardımcı olmaya çalışıyorum. Sorularınızı Soru-Cevap bölümünden yazmanızı rica ederim.

Borçsuz günler dilerim
Kredi Uzmanı

Bir önceki yazımız olan Online Trafik Cezası Nasıl Sorgulanır başlıklı makalemizde internetten trafik cezası sorgulama, Online Trafik Cezası Nasıl Sorgulanır ve trafik cezası hakkında bilgiler verilmektedir.