Online Trafik Cezası Nasıl Sorgulanır

Trafikte seyir halinde iken trafik polisi sizi durdurup hız yaptınız veya yanlış alana park ettiniz gibi işlemler neticesinde ceza kesilse de çok nadir olarak uygulanmaktadır. Onun yerine geliştirilmiş olan sistemlerle MOBESE kameraları veya belirli alanlarda bulunan radarlarla trafikte ihlallerinizde ceza kesilmektedir. Adres değişikliğiniz veya belirli nedenlerden dolayı cezalar eline ulaşmamaktadır. Bunun yanında sizde cezanız olduğunu düşüyorsanız; Online trafik cezası sorgulamadan bakabilirsiniz. Size bunun için gerekli olan alt yapı sağlanmıştır. Online trafik cezası nasıl sorgulanır öğrenmek için;  www.trafik.gov.tr adresine girmeniz gerekmektedir. Siteye girdiğinizde Emniyet Genel Müdürlüğü’nün resmi web adresine girmiş oluyorsunuz. Buradan sayfanın alt bölümünde bulunan Trafik Cezası Sorgulama yazan alana giriş yapınız. Tekrar karşınıza çıkan alanda kişinin kimlik bilgileri başlığı yer almaktadır. Devam ettiğinizde; isim, soyadı, T.C. kimlik numarası ve doğum yılınız alanları gelmektedir. Bu bölümleri doldurduktan sonra doğrula yazan seçeneği tıklayacaksınız. Doğrulama işleminden sonra karşımıza yeni bir alan daha çıkacaktır. Araç plakasına yazılan ceza sorgulama, sürücü belgesine yazılan ceza sorgulama, tüzel kişi ceza sorgulama, otoparka çekilen araç sorgulama şeklinde hazırlanmış olan bölümler bulunmaktadır. Bu bölümlerden size uygun olanı seçerek trafik cezanız var mı yok mu öğrenebilirsiniz. Böylelikle sizin elinize cezanın geçmesiniz beklemezsiniz ya da aracınıza, sizin şahsınıza kesilen trafik cezaları var mı yok mu diye de sorgulamış olursunuz. Daha önceden trafik cezası aldınız ama unuttunuz bu durumlarda da online sorgulama sizin işinize yarayacaktır.

Bu makalemde sizlere Online Trafik Cezası Nasıl Sorgulanır konusunu anlatmaya çalıştım. Her türlü bankacılık sektörüne ait soru ve sorunlarınız da karşılıksız bir şekilde bilgim dahilinde yardımcı olmaya çalışıyorum. Sorularınızı Soru-Cevap bölümünden yazmanızı rica ederim.

Borçsuz günler dilerim
Kredi Uzmanı

Bir önceki yazımız olan İnternetten Trafik Cezası Ödeme başlıklı makalemizde internet vergi daires, İnternetten Trafik Cezası Ödeme ve trafik cezası hakkında bilgiler verilmektedir.