Banka Haricinde Kredi Veren Kurumlar

Belli bir gelirin üzerinde yapılması gereken işlemler, yatırımlar ve bazı özel giderler için nakde ihtiyacınız olabilir. Bu gibi durumlarda bankalara müracaat ederek kredi talebinde bulunabilirsiniz. Fakat kredi çıkmama durumunu da olabilir. Kredi notunuz düşüktür veya diğer bankalara olan kredi borç miktarınız yüksektir gibi nedenlerden bankalardan kredi alamayabilirsiniz. İhtiyaçlarınızı karşılamak amacıyla başka yollar arama ve düşünmeye başlarsınız. Birinden borç alabilirsiniz veya faiz karşılığında birilerinden bulabilirsiniz. Bu durumlarda faiz karşılığı para almak pek mantıklı bir çözüm yolu değildir. Bu kişilerden ihtiyaçlarınızı karşılamak için aldığınız nakitler karşılığında senet imzalayabilirsiniz. Ödeme yapmadığınızda da bu sorun yaratmaktadır. Bu durumda elinizdekilerden olma imkanınız bulunmaktadır. Bankalarla aranızı düzeltmeniz ve düzenli olarak ödemelerinizi gerçekleştirmeniz daha akıllıcadır.

Banka haricinde kredi veren kurumlarda bulunmaktadır. Bu kurumlar Türkiye Cumhuriyeti’nde özel yetki ve izinle donattığı kurum ve kuruluşlar bulunmaktadır. Bu kurum ve kuruluşları söylememiz gerekirse; OYAK, POLSAN, Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri, KOSGEB, Tarım Kredi Kooperatiflerini sıralayabiliriz. Bu kurumlar genellikle yaptığınız işlere göre size destek olmak amacıyla kredi vermektedir. Genellikle bir yıl sonra ödenecek şekilde verilen kredilerdir. Tarım Kredi Kooperatifleri hasat döneminize göre vade ayarlamaktadır. KOSGEB genelde yatırımlarınızı desteklemek ve yaptığınız meslek ile ilgili olarak destelemek amacıyla kredi vermektedir. Bu kurumlar genellikle özel faiz uygulaması yapmaktadır. Destekleme amacıyla kurumlardan kredi olarak ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz

Bu makalemde sizlere Banka Haricinde Kredi Veren Kurumlar konusunu anlatmaya çalıştım. Her türlü bankacılık sektörüne ait soru ve sorunlarınız da karşılıksız bir şekilde bilgim dahilinde yardımcı olmaya çalışıyorum. Sorularınızı Soru-Cevap bölümünden yazmanızı rica ederim.

Borçsuz günler dilerim
Kredi Uzmanı

 

Bir önceki yazımız olan Kredili Mevduat Hesabı Nedir? başlıklı makalemizde kredili mevduat, kredili mevduat hesabı ve Kredili Mevduat Hesabı Nedir? hakkında bilgiler verilmektedir.