KOBİ Nedir?

Bugünlerde çok duyduğumuz kelimelerden biride KOBİ’dir. Kredi ve telefon reklamlarında dikkatinizi çekmiştir. O zaman KOBİ nedir diye başlayalım. Tanıma göre Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler kısaca KOBİ denilmektedir.  Yıllık olarak 250 kişiden az işçi ile yıllık satış hasılatları ve mali bilançosu herhangi bir miktarın 40.000.000.-TL aşmayan firmalardır. Büyüme oranlarına ve değişen koşullara göre yıllık satış hasılatları veya mali bilançodan olan miktar değişebilmektedir. Ekonomik veriler daima değişikliğe tabi olmaktadır.  Türkiye’de bulunan işletmelerin %99’dan fazlası KOBİ kapsamına girmektedir. Bu kadar çoğul bir yapının bu kapsamın içerisine girmesinden dolayı kendi aralarında da ayrım yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur. Ölçekleme olarak mikro işletmeler, küçük işletmeler ve orta büyüklükteki işletmeler olarak sıralayabiliriz.

Mikro İşletmeler; çalışan sayısı 10 kişiden az çalışanı olan firmalardır. Duruma göre değişen yıllık satış hasılatları veya mali bilançodan herhangi bir miktarı 1.000.000.TL aşmayan işletmelerdir.

Küçük İşletmeler; çalışan sayısı 50 kişiden az çalışanı olan firmalardır. Duruma göre değişen yıllık satış hasılatları veya mali bilançodan herhangi bir miktarı 8.000.000.-TL aşmayan işletmelerdir.

Orta Büyüklükteki İşletmeler; 250 kişiden az çalışanı olan firmalardır. Duruma göre değişen yıllık satış hasılatları veya mali bilançodan herhangi bir miktarı 25.000.000.-TL aşmayan işletmelerdir.

Yukarıda tanımların yanında bir işletmenin KOBİ olarak tanımlanabilmesi için kamu kurum ve kuruluşlarından birinin firmadaki hisse oranın %25’ den fazla olmaması gerekmektedir.

KOBİ kapsamına giren firmalara özel kurumlar ve devlet her zaman destek vermektedir.

Bu makalemde sizlere KOBİ Nedir? konusunu anlatmaya çalıştım. Her türlü bankacılık sektörüne ait soru ve sorunlarınız da karşılıksız bir şekilde bilgim dahilinde yardımcı olmaya çalışıyorum. Sorularınızı Soru-Cevap bölümünden yazmanızı rica ederim.

Borçsuz günler dilerim
Kredi Uzmanı

Bir önceki yazımız olan Banka Haricinde Kredi Veren Kurumlar başlıklı makalemizde banka dışında hangi kurumlar kredi verir, banka dışında kredi veren kurum var mı? ve Banka Haricinde Kredi Veren Kurumlar hakkında bilgiler verilmektedir.