Ticari Kredi Nedir?

Krediler dediğimizde genle olarak aklımıza bireysel krediler gelmektedir. Kredi kartı ve ihtiyaç kredileri gibi şahsa verilen krediler düşünülmektedir. Tabii kredi ihtiyaçları sadece şahsi olamaz bunun yanında işletmeler için yapacağınız yatırımlar ve finansal durumlar için de krediye ihtiyaç duyulmaktadır. Bu tür işletmelere yönelik olarak verilen kredilere ticari kredi denilmektedir. Ticari kredi nedir ve hangi şartlarla alınır diye sorabilirsiniz. Yukarıda anlattığımız gibi kesin bir tanım yapacak olursak; işletmelerin ihtiyaç duyduğu finansal kaynaklar için firmalara verilen kredilere ticari kredi denir. Ticari kredi dediğimizde kapsam küçük işletmelerden başlıyor ve holdinglere kadar devam etmektedir. Ticari kredi ile yatırım ve finansal konularda olan kaynaklar bankalar tarafından sağlanmış oluyor. Böylelikle işletmeler rahatlama sürecine girerek sağlamış oldukları kaynak ile işlerine devam etmektedir. Geri ödemleri de baştan belli olduğundan dolayı herhangi bir zorlanma ile karşılaşmazlar. Ticari Kredilerde bireysel krediler gibi ayrımları bulunmaktadır. Uzan vadeli ve kısa vadeli krediler olarak karşımıza çıkmaktadır. Bunun yanında kredili mevduat hesapları, rotatif krediler, işletmelerin durumlarına göre iç ve dış krediler ve normal kredi ürünleri gibi seçenekler sunmaktadır. Ticari kredilerin avantajları sıralamak gerekirse ticari işletmelerin nakit ihtiyaçlarını avans yöntemi ile kalıcı bir çözüm getirmesidir. Kredilerde geri ödemeler için belli bir tarih ve vade olduğundan firma zorluk yaşamadan geri ödemesini gerçekleştirir. Bankalar ile anlaşan birçok ticari işletme hediye seçme avantajı ile ticari kartlar içerisinde yerini almaktadır.

 

Bu makalemde sizlere Ticari Kredi Nedir? konusunu anlatmaya çalıştım. Her türlü bankacılık sektörüne ait soru ve sorunlarınız da karşılıksız bir şekilde bilgim dahilinde yardımcı olmaya çalışıyorum. Sorularınızı Soru-Cevap bölümünden yazmanızı rica ederim.

Borçsuz günler dilerim
Kredi Uzmanı

Bir önceki yazımız olan KOBİ Nedir? başlıklı makalemizde büyük işletmeler, kobi ve KOBİ Nedir? hakkında bilgiler verilmektedir.