Kredili Mevduat Hesabı Nedir?

Kredili Mevduat hesabı nedir diye bir soru ile başlayalım. Herhangi bir mevduat hesabı ve özellikle vadesiz hesap ile ilişkilendirilen bir kredi türüdür diyebiliriz. Birçok isim ile de kullanılmaktadır. Kredili mevduat hesabını avans hesabı ya da ek hesap gibi isimler verilmektedir. Vadesiz hesaplarınızda kullanılabilir bakiye olmadığında Kredili Mevduat hesabı belirlenen limit miktarı dahilinde kullanım yapmanızı sağlamaktadır. Kredi kartından nakit kullanmak zorunda kalmanızı engellemektedir diyebiliriz. Kredi kartının nakit avans bedeli ve faiz oranları kredili mevduat hesabına göre çok yüksektir. Kredili mevduat hesabından kullanmış olduğunuz nakdi vaktinde ödemeniz gerekmektedir. Eğer vaktinde ödeme yapmazsanız kredinin ya da kredi kartının gecikme ödemelerinde olduğu gibi zaman sağlamaz. Kredili mevduat hesabı faizlerini aylık ve üç aylık belirlenen dönemlerde mutlaka ödemelisiniz. Yılda en az bir defa hesabınızı tamamen sıfırlamalısınız. Bu durumlar olmazsa eğer hemen yasal hesaplara aktarılırsınız. Bir de şöyle bir durum bulunmaktadır. Kredili mevduat hesabı kullandığınız bankada başka kredileriniz varsa yasal hesaba aktarıldığında diğer krediler de bloke konulmaktadır.

Kredili mevduat hesaplarını acil durumlarınız için bir güvence olarak görmeniz gerekmektedir. Diğer kredilere göre faiz oranları yüksektir. Kısa süreli ihtiyaçlarınızı karşılamak amacıyla kullanmanız gerekmektedir. Bankalar kendilerinden maaş alanlar genellikle hemen kredili mevduat hesabı açmaktadırlar. Siz kullanmak istemeseniz bile gelir olarak düşündüklerinden dolayı açık olarak bulundurmak isterler. Nakit ihtiyacınız olmasa bile arada acil durumlar olabilir. Bu durumlar için olumlu olarak da düşünebilirsiniz.

Bu makalemde sizlere Kredili Mevduat Hesabı Nedir? konusunu anlatmaya çalıştım. Her türlü bankacılık sektörüne ait soru ve sorunlarınız da karşılıksız bir şekilde bilgim dahilinde yardımcı olmaya çalışıyorum. Sorularınızı Soru-Cevap bölümünden yazmanızı rica ederim.

Borçsuz günler dilerim
Kredi Uzmanı

 

Bir önceki yazımız olan İş Bankası Ek Hesap Nedir? başlıklı makalemizde iş bank, iş bankası ve iş bankası ek hesap nasıl açılır hakkında bilgiler verilmektedir.