Bankalar Nasıl Para Kazanıyor?
Bankalar Nasıl Para Kazanıyor?

Bankalar Nasıl Para Kazanıyor?

Bankalar Nasıl Para Kazanıyor?

 

Faizle para alınıp verilen, kredi vb. birçok işlem yapan para ve değerli birçok eşyayı kasasında saklayan değişik ve yararlı ekonomik etkinlikler gerçekleştiren kuruluşa banka denir. Birçok insan bankaların nasıl para kazandığını bilemez. Peki, bankalar nasıl para kazanır? Bankaların nasıl para kazandığı konusunda fikri olmayan kişiler genellikle “bankalar bizim paramızı yiyor” tarzında yorumlarda bulunurlar. Esasen öyle bir şey yoktur. Bankalar müşterilerin parasını yemezler sadece onların paralarını daha akıllıca kullanırlar.

 

Bankalar müşterilerine gösterdiklerini hizmet karşılığında dönemlik olarak belirli bir ücret alırlar. Yani eğer bir banka hesabınız varsa banka bu hesabı aktif tutmak için sizden bir miktar ücret alır. Buraya kadar anlatılan şey herhangi bir hizmet sektöründe yapılandan farklı değildir. Herhangi bir kuruma gittiğinizde ister devlet olsun ister özel olsun sizden gösterdikleri hizmet karşılığında bir ücret talep ederler. Bankalar da öyle yaparlar fakat asıl parayı oradan kazanmazlar.

 

BANKALAR NASIL İŞLER?

 

Müşteriler bankalara paralarını emanet etmekle aslında bankalara para kazandırmış olurlar. Tabi ki bu paralar sadece emanettir. O para bankaya verildiği an bankanın hazinesine girer. Fakat müşteri istediği an bankadan gidip parasını geri alabilir.

 

Asıl para kazanma işlemi burada başlar. Bankalar müşterilerinden aldıkları parayı bir düzene göre toplarlar. Bankalarda her şeyi düzene oturmuş durumdadır. Bu düzen sayesinde doğru hamleler yaparak yüksek miktarda kâr elde ederler.

 

Örnek verilecek olursa diyelim ki bankaya 100. 000 TL yatırıldı. Bir ay sonra aynı 100. 000 TL’yi bankadan geri alırsınız. Fakat bu para bankanın hazinesine girdiği an geri alana kadar banka bu parayı bir şekilde değerlendirir. Aslında banka bu parayı bir şekilde çoğaltır. Fakat müşteriye kendi parasını verir. Böylelikle aradaki kâr hazineye aktarılır.

 

FAİZ

 

Diğer bir konu ise faizdir. Örnekle açıklanacak olursa diyelim ki 100. 000 TL ihtiyacınız var. Fakat bu parayı temin edecek kimseyi bulamadınız. Gidip bir bankadan bu parayı temin edebilirsiniz. Bir sonraki ay geri ödemek şartıyla bir bankadan 100. 000 TL aldınız. Banka bu sefer az önce anlatılan değerlendirme işlemini sizin üzerinizden gerçekleştirir. Yani aradaki kârı sizden çıkarır. Bankaların faiz ödetmesinin asıl sebebi de budur. Zarar etmemek için size verdiği paranın kâr payını sizden çıkartır. Bu ve bunun gibi birçok akıllı hamle bankaların çok para kazanmasını sağlar

Bir önceki yazımız olan Etiyopya İşçi olarak gitme 2016 başlıklı makalemizde afrika, etiyopya ve işçi hakkında bilgiler verilmektedir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*