Bankalardan Satılık Taşınmazlar
Bankalardan Satılık Taşınmazlar

Bankalardan Satılık Taşınmazlar

Bankalardan Satılık Taşınmazlar

 

Bankalar sadece para işlemleri için değil, birçok ev, arsa, arazi gibi taşınmaz gayrimenkullerin satışını da sağlıyor. Dikkat çeken en önemli yönlerden bir tanesi bu taşınmazların makul fiyatlarla, piyasadaki diğer satış aracılarından farklı olmaları. Birçok banka bu hizmeti sunuyor

 

Bu bankaları şöyle sıralayabiliriz

 

 -İş Bankası

 -Garanti Bankası

 -Denizbank

 -Yapı Kredi Bankası

 -Vakıfbank olarak sayabiliriz.

 

Bankalardan Satılık Taşınmazlar hakkında nasıl bilgi alabilirsiniz?

 

Bankalar kendi internet siteleri üzerinde bu taşınmazlar hakkında duyuruda bulunuyor. Bu sitelere girerek tüm gayrimenkuller hakkında detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

 

 Bu taşınmazlar nelerdir? Bankaların eline nasıl geçiyor

 

Özellikle bankalardan kredi çeken tüketicilerin kredileri ödeyememesi sonucunda oluşan bu taşınmazlar; belirli bir süreden sonra borcun ödenmesine karşılık olarak satışa çıkartılıyor. Böylece borçlu taraf borcunu ödemiş, banka kredisini tahsil etmiş, alan tarafta çok uygun fiyatlara taşınmaza ulaşmış oluyor.

 

 Bu Taşınmazlar Nelerdir?

 

-Ev

-Arsa

-Arazi

-Fabrika

-Villa

-Bağ, bahçe, tarla, ekim arazisi

-Benzin, mazot istasyonları

-Otel, Motel, Pansiyon.

 

Özellikle birçok taşınmaza piyasa fiyatının çok altında değerlerde ulaşmak mümkün. Örneğin piyasada 150 T.L. değer biçilen bir taşınmaza; 85-100 T.L. arası bir fiyata sahip olabilirsiniz. Özellikle dört büyük şehir; İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa da birçok taşınmaz mevcut.

 

 Dikkat Edilmesi Gereken Detaylar

 

Mal hakkında bankalar tüm detayları yazıyorlar. Bazı özellikleri dikkatten kaçırmamak için bunla çok iyi incelenmeli. Gayrimenkulün ada numarası, hisse durumu, ev ise oda sayısı, lokasyonu bankalar tarafından ilan ediliyor.

 

Bankalar bu detayları ilan ettikten sonra başvuru sahibi tüm koşulları kabul etmiş sayılıyor. Bankalar bazı detayları bildirmemişse, bankalardan bu konuda tekrar detaylı inceleme isteyebilirsiniz. Böylece kötü sürprizlerle karşılaşma olasılığınız ortadan kalkmış oluyor. Bu incelemeler olmadan yapacağınız alış veriş işleminde; hisse hissedar gibi can sıkıcı durumlarla karşılaşabilirsiniz.

 

Alım satım işlemlerinden doğan vergi ve harçlar, tapu giderleri, emlak, bahçe, temizlik ve benzeri tüm vergi giderleri tamamen alıcıya ait. Teklifleri inceleyip başvuru yapmaya karar verdiğiniz zaman belirli miktarda teminat bedelini ilgili banka şubesine yatırmanız gerekli. Bu teminat tutarları bankalara göre değişiklik gösteriyor. %2 ile %5 arasında değişen teminat bedellerini bankaların şubeleri ve internet sitelerinden öğrenerek başvuru yapabilirsiniz.

 

 

Bir önceki yazımız olan Plaka Değiştirmek Ne Kadar 2016 başlıklı makalemizde değiştirmek, noter ve plaka hakkında bilgiler verilmektedir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*