Plaka Değiştirmek Ne Kadar 2016
Plaka Değiştirmek Ne Kadar 2016

Plaka Değiştirmek Ne Kadar 2016

Plaka Değiştirmek Ne Kadar 2016

 

  1. el taşıt aldıysanız veya taşıtınızın zorunlu yıllık bakımlarının kayıtlı olduğu şehirden farklıysanız plaka değiştirmek isteyebilirsiniz. Peki, hangi belgeleri hazırlamak gerekir? Plaka değiştirmek ne kadar 2016 yılında? Hangi kuruma ya da kurumlara başvurmak gerekir? Bu soruların cevabı bu makalededir.

 

Öncelikle taşıtı satın aldıktan 1 ay içerisinde plakayı değiştirmelisiniz. 1 ay geçtikten sonra değiştirmediyseniz aracınız el değiştirmeden plaka değişikliğine gidemezsiniz. Buna çözüm olarak tanıdığınız ve güvendiğiniz kişiye resmi olarak satış yaptıktan sonra aynı şekilde resmi olarak satın almalısınız. Tekrar satın aldıktan sonra bir ay süreniz bulunmaktadır.

 

 Noter Bürolarına Plaka Değişikliği Talebi

 

Noter bürosunda araç satışı gerçekleştirirken plaka değişikliği olabileceği gibi satıştan sonraki bir ay içerisinde tekrar talepte bulunulabilir. İnternetten randevu almalısınız. Noter bürosu plaka değişikliği için birtakım belgeyi istiyor. Bunlar şunlardır; nüfus cüzdanı fotokopisi, araca ait eski trafik belgeleri ve değiştirilmesi istenen eski plakalar, aracın muayene olduğunu gösteren belgeler. Eğer araç muayenesi yapılmadıysa notere gitmeden önce yaptırılması gerekmektedir. Aracın zorunlu mali sorumluluk sigortası istenilen diğer bir belgedir. Noter satış belgesinin aslı ve fotokopisi ve şoförler odasından nakil dosyası gerekir. Ayrıca araca ait MTV borcunun olmaması lazımdır. Noter bürosunda yapacağınız ödeme yaklaşık 100 lira olacaktır.

 

Eğer plaka değişikliği olacak araç şirket için alındıysa yukarıda sayılan gerekli belgelerin dışında şunlar da gerekir; ticaret sicil gazetesi, işletmenin bağlı olduğu odaya ait sicil kaydı ve işletmenin sahibine ait imza sirküleri ibrazı.

 

 Trafik Tescil Şube Müdürlüğü

 

Noter bürosunda plaka değişikliği talebinde bulunduktan sonra Trafik Tescil Şube Müdürlüğüne gitmelisiniz. Buradaki işleminiz yukarıda sıralanan gerekli belgelerin bulunduğu bir evraktır. Bu evrakın içinde eski ruhsatta bulunmalı. Trafik tescil şube müdürlüğünde size verilmesi mümkün olan seriyi ve plaka sonundaki sayıları gösterirler. Eğer plakanızı kişileştirmek isterseniz yaklaşık 150 lira ödeme yaparak serinin dışında mümkün olan yeni plakaları sunarlar. Fakat daha önce kullanılmış şimdi kullanılmayan plakalar çıkabilir ve bu plakaya ait hasar kaydı veya ceza olabilir.

 

 Emniyette Plaka Değişikliği

 

Noter bürosundaki talebiniz emniyete bildirilir. Emniyet aracınızın yeni ruhsatını hazırlar. Yeni plakalarınızı şoförler ve otomobiller derneğinden almalısınız. Yeni plakalarınız ile emniyete gittikten sonra emniyet size aracınızın yeni ruhsatını verecektir.

 

Bir önceki yazımız olan Finansbank Besicilik Kredisi başlıklı makalemizde besicilik, finansbank ve kredisi hakkında bilgiler verilmektedir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*