Çiftçi Nakit Kredisi
Çiftçi Nakit Kredisi

Çiftçi Nakit Kredisi

Çiftçi Nakit Kredisi

 

Nakit kredi nedir?

 

Nakit kredi bankalarca verilmekte olunan çiftçilere özel bir kredi türüdür.

 

Nakit kredinin özellikleri nelerdir ve çiftçilere nasıl bir avantaj sunmaktadır?

 

           Çiftçi nakit kredisi ile çiftçilerin nakite ihtiyaçları olduklarında işlem yaptıkları banka tarafından çiftçilerin nakit kredi kartlarına tanımlanacak olan limitin paraya çevrilerek kullanılması mümkün hale gelmektedir. Hesapta nakit para bulunup bulunmaması önemli değildir. Nakit para olmasa dahi banka karta bir limit belirler ve bu limit para olarak çekilip kullanılır. İhtiyaç olunan her an çiftçiler nakit desteği ilgili bankadan bu şekilde kullanacaklardır. Aynı zaman da açılan hesap vadesi hesap türüne dahil edilmektedir. Hasat zamanı belli aylar da yaz mevsimin de gerçekleşmesinden dolayı bu kart son derece çiftçilerin nakit problemlerine bir çare olmaktadır. Her daim limit bulunmakta olup çiftçiler de her daim bankaya bildirim de bulunmaksızın bu nakiti kullanabilmektedirler.

 

Otomatik ödemeler talimatı bankaya verilmesi halin de bu karttan otomatik ödeme gerçekleştirilebilmektedir. Kartı kullanmak belli bir zamanı işaret etmemektedir. Çiftçiler hasat dönemi içerisin de ve hasat dönemi dışın da nakite ihtiyaç duydukların da ne yazık ki çoğu çiftçi tarafından ihtiyaç olunan para edinilememektedir. Bu sebeple de çiftçiler zorlu koşullardan geçmektedirler. Örneğin hasat dönemi içerisin de tarlaya ektiği mahsulün su ihtiyacını karşılamak amacıyla bazı çiftçilerin kullandığı sulama yöntemleri farklılık gösterse de mazot, elektrik faturasının ödenmesi gibi sulama araç gereçlerine yakıt parası ödemek zorundadır. Bu durum da nakiti gerektirir.

 

Tarlada ki mahsulün kaldırılması için ilgili makinaların kullanımı yine yakıt gerektirmektedir. Dolayısıyla bu durumda da nakit söz konusu olabilmektedir. Bunlar dışın da çiftçilerce tanımlanan harman kaldırılmasıyla bir sonra ki harman dönemine kadar hiçbir mahsulün kaldırılmaması göz önün de bulundurulursa özellikle kış ayların da beslenme, ısınma gibi ihtiyaçların da olması neticesin de yani kısaca insan hayatta kalmak paraya büyük ölçü de ihtiyaç duymaktadır. Bu noktada da nakit sorunlara çözüm üretip ihtiyaç duyulan her an çiftçilerin bu karttan yararlanmaları doğrultusun da bankalar bu konu da destek oluşturup nakit kredi kartını kullanıma sunmuşlardır.

 

 Nakit kredi kartı başvurusu nasıl gerçekleştirilmelidir?

 

Önce banka tercihin de bulunulmalı ve nüfus kâğıdı fotokopisi, çiftçi sistemine kayıt belgesinin aslı ve çiftçilik belgesi genel anlam da gerekli belgeler böyledir. Ancak bankaya göre belge taleplerin de ek belgelerin de istenebileceği göz önün de bulundurulmalıdır.

 

Bir önceki yazımız olan Bankalardan Satılık Taşınmazlar başlıklı makalemizde bankalardan, halkbank ve satılık hakkında bilgiler verilmektedir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*