Bankaların Kara Listesinden Çıkma Yolları

Yatırımlarımızı ve ihtiyaçlarımızı karşılamak üzere alınan kredi, çek, senet ve kredi kartları bulunmaktadır. Elde olmayan nedenlerden veya başka sorunlardan dolayı geri ödemelerin olmaması durumunda yasal hesaplara aktarılırsınız. Yasal hesaplara aktarıldığınızda bankaların ve finansal kurumların oluşturdukları Kredi Kayıt Bürosu tarafından kara listede yayınlanmaya başlarsınız. Merkez Bankası sizin hakkınızda takip başlatmaktadır. Kara listeye girdikten sonra borcunuzu ödeseniz bile 5 yıl boyunca bu listeden çıkamazsınız. Yeni kredi taleplerinde ve bankalarda yapılacak olan işlemlerde sorunlar yaşarsınız.

Bankaların kara listesinden çıkma yolları nelerdir?Borcunuzu ödedikten 5 yıl sonra bankaların kara listesinden çıkabiliyorsunuz. Öncesinde kara listeden çıkma gibi bir şansınız bulunmamaktadır. Bir diğer yöntem ise Hükümet tarafından af edilmeniz durumunda kara listeden çıkabilirsiniz. Bunun için öncelikle kanun tasarısı hazırlanması gerekiyor ve milletvekilleri tarafından TBMM sunulması gerekmektedir. İkinci olarak söylediğimiz yönteme çok fazla güvenmemenizi öneririz. Ekonomik programlar ve değişen politikalar ile ilgili olarak af gelmeyebilir. Birde af çıksa bile belli bir tarih aralığı ile ilgili olarak çıkma ihtimali çok yüksektir. Mümkün olduğunca kredi ödemelerini düzgün olmasına dikkat edin ve kara listeye girmeden önce bankalar ile anlaşma yollarına gidin. Bankalar ödemelerinizde sorunlar yaşamaya başladığınızda sizlere yeni bir ödeme planı sunabilirler. Bu ödeme planlarında daha uzun tarihlerde kredinizi düzgün bir şekilde ödeyebilirsiniz. Kara listeye girmeden önce mutlaka tedbirinizi alın.

Bu makalemde sizlere Bankaların Kara Listesinden Çıkma Yolları  konusunu anlatmaya çalıştım. Her türlü bankacılık sektörüne ait soru ve sorunlarınız da karşılıksız bir şekilde bilgim dahilinde yardımcı olmaya çalışıyorum. Sorularınızı Soru-Cevap bölümünden yazmanızı rica ederim.

Borçsuz günler dilerim
Kredi Uzmanı

Bir önceki yazımız olan Kredi Borcu Sorgulama başlıklı makalemizde kredi, Kredi Borcu Sorgulama ve kyk burs hakkında bilgiler verilmektedir.