Kredi Borcu Sorgulama

Üniversitelerde okumakta olan öğrenciler KYK destek olarak kredi almaktadırlar. Okurken masrafların çok fazla olması ve ailelerin belli bir yerden sonra yetişmediği durumlarda öğrencilere destek çıkmak amacıyla kredi verilmektedir. Üniversite hayatları boyunca başarılı olan öğrencilere destek olunan krediler ile kendilere zaman ayırmaları hedeflenmiştir. KYK tarafından verilen krediler okul bittikten iki yıl sonra geri ödemesi başlamaktadır. Öğrenciler mezun olduktan sonra borçlarını KYK web sitesine girerek kredi borcu sorgulama ekranından sorgulamaktadırlar. Fakat çoğu üniversite mezunu iki yıl içeresin de iş bulma sorunları ile karşılaştıklarından dolayı bu ödemeleri yapma imkanları bulunmamaktadır.

Üniversite öğrencileri öğrenim kredisi veya katkı kredilerinden birini aldılarsa ya da her ikisini de kullandılarsa borçlarının takiplerini yapmalıdırlar. Kredi borcu sorgulama ekranlarından borçlarınızı takip ettiğiniz gibi size sunulan ödeme imkanlarını da görebilirsiniz. Bu kredileri ödemeniz durumunda Vergi Dairesi hesaplarınıza ve banklarda bulunan hesaplarınıza bloke konulmaktadır. Herhangi bir işyeri açtığınızda Vergi Dairesinde görülen borcunuzdan dolayı işlem yapmanız sorun olacaktır. Size sunulmuş olan imkanlardan da faydalanamazsınız ve borcun tamamını ödemek zorunda kalırsınız. Zaten siz mezun olduktan sonra iki yıl gibi bir süre verilmektedir. Yukarıda belirttiğimiz gibi bu süre içerisinde iş bulamayabilirsiniz fakat işe başlayanlar ödemediklerinde yasal yollarla alınmaktadır. Bu duruma düşmemeniz açısından zamanında KYK Web adresinden girerek kontrollerinizi yapınız. KYK olan borçlarınızı takip altında tutun

Bu makalemde sizlere Kredi Borcu Sorgulama  konusunu anlatmaya çalıştım. Her türlü bankacılık sektörüne ait soru ve sorunlarınız da karşılıksız bir şekilde bilgim dahilinde yardımcı olmaya çalışıyorum. Sorularınızı Soru-Cevap bölümünden yazmanızı rica ederim.

Borçsuz günler dilerim
Kredi Uzmanı

Bir önceki yazımız olan Kredi Gecikme Faizi başlıklı makalemizde Kredi Gecikme Faizi, kredi gecikmeleri ve kredi taksidi gecikirse ne olur hakkında bilgiler verilmektedir.

No Responses

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir