Kredi Gecikme Faizi

Bankalar ve Finans Kurumlarından almış olduğunuz krediler ve kredi kartlarının ödemelerinin gecikmesi durumunda bunu sizlere gecikme faizi olarak yansıtacaklardır. Kredilerde uygulanan gecikme faizi geçirmiş olduğunuz taksit üzerinden olmaktadır. Tabii bu durum yasal hesaplara geçmeden önce olan durumdur. Eğer yasal hesaplara aktarılırsanız gelmemiş olan taksitler içinde kredi gecikme faizi ödemek durumunda kalırsınız. Kredi gecikme faiz oranı ise sözleşmede uygulanmakta olan faizin %30 daha fazlasıdır. Eğer belirli bir faiz oranı yoksa Genel Kredi Sözleşmesi imzalatılan kredi müşterilerinden uygulanan faiz oranın %100 fazlası şeklindedir.

Bankalar taksitleriniz geciktiğinde sizinle iletişime geçmektedirler. İlk taksit geçmesinden sonra telefon, mesaj ve e-posta gibi iletişim araçlarıyla uyarılar gönderiyor. İki taksit geçmesi durumunda muacceli yet ihbarnamesi gönderiyor. Üçüncü taksit ödemesi de olmadığında da yasal takip işlemlerine başlamaktadır ve tüm kredinin ödenmesi istenmektedir. Kredilerde gecikmeler yaşandığı zaman bu sadece faiz olarak etkilemez. Kredi notunuzda da düşmeye neden olmaktadır. Ve başka kredi talepleriniz olduğunda sizin karşınıza çıkacaktır. Gecikme faizi ile olan ödemeleriniz olduğu sürece kredi alma ihtimaliniz düşüktür. Gecikmeli ödeme yapmamaya özen gösterin. Kredileriniz düzenli olduğu sürece bankalar ve finans kurumların sizi en iyi müşteriler kategorisinde bulundurması anlamına gelmiştir. Taksitlerini gecikmeli olarak ödediğinizde nasıl olsa ödedim bir sorun çıkmaz olarak düşünmeyin. Bu durum KKB işlendiğinden dolayı her daim karşınıza çıkacaktır. Kredi ödemelerinizde dikkatli ve özenli olmanızda fayda bulunmaktadır

Bu makalemde sizlere Kredi Gecikme Faizi  konusunu anlatmaya çalıştım. Her türlü bankacılık sektörüne ait soru ve sorunlarınız da karşılıksız bir şekilde bilgim dahilinde yardımcı olmaya çalışıyorum. Sorularınızı Soru-Cevap bölümünden yazmanızı rica ederim.

Borçsuz günler dilerim
Kredi Uzmanı

Bir önceki yazımız olan Kredi Çıkmıyor Ne Yapmalıyım? başlıklı makalemizde banka kredi vermiyor, bankadan kredi almak için ne yapılabilir ve bireysel kredi hakkında bilgiler verilmektedir.