Kredi Çıkmıyor Ne Yapmalıyım?

İhtiyaçlarımızı karşılamak ve yatırım yapmak amacıyla bankalardan kredi talebinde bulunmaktayız. Kredi talepleri bankalar tarafından bazen ret olarak çıkabiliyor. Birçok kişi böyle durumlarda kredi çıkmıyor ne yapmalıyım diye sormaktadır. Bu durumlarda belirli hususları göz önüne almanız gerekmektedir. Öncelikle hangi bankadan kredi talep ettiyseniz ret edilme nedeninizi öğrenmeniz gerekmektedir. Kredi talep ettiğiniz finans kurumu ya da banka sizin verdiğiniz bilgiler doğrultusunda değerlendirme yapmaktadırlar. Sonuç itibariyle kredi veren kurumlar ticari kurumlardır ve ödemeyi geri alamayacaklarını kişilere kredi vermezler. Ret edilme nedenlerinden biri budur sizin kredi geri ödemesini yapamayacağınızdır. Bankalarda kredi vermedikleri durumlarda da üzülürler çünkü onlarda kredi vermek amacıyla reklam yapmaktadırlar. Eğer ret ediliyorsanız nedensiz değildir. Gelir gider durumunuzdaki düzensizlikten dolayı da krediniz ret edilmiş olabilir. Bu durumlarda öncelikle varsa ek gelirlerinizi bankaya bildirin. Eş maaşı, kira bedeli gibi belgelenebilir gelirlerin belgelerini bankaya getirin. Eğer belgelendirilebilir gelirleriniz yoksa bunu yine de bankaya söyleyin. Banka sizin geri ödemleri rahatlıkla yapabileceğinize inanırsa ona göre işlem yapar. Ayrıca ek teminatlar verebilirsiniz kefil ve ipotek gibi teminatlar verilebilir. Başka bankalara olan borçlarınız çok fazla ise ödeme yapamayacağınızdan dolayı değerlendirmeniz olumsuz olabilir. Bu durumlarda borcunuzun olduğu bankaya müracaat etmenizde fayda bulunmaktadır. Banka size daha uygun ödeme şekilleri çıkarabilir. Çünkü sizin hiç ödeme yapamamanız daha olumsuz bir durumdur. Tüm borçlarınızı tek bankada toplamak daha akıllıcadır

Bu makalemde sizlere Kredi Çıkmıyor Ne Yapmalıyım? konusunu anlatmaya çalıştım. Her türlü bankacılık sektörüne ait soru ve sorunlarınız da karşılıksız bir şekilde bilgim dahilinde yardımcı olmaya çalışıyorum. Sorularınızı Soru-Cevap bölümünden yazmanızı rica ederim.

Borçsuz günler dilerim
Kredi Uzmanı

Bir önceki yazımız olan Kredi Notu Finansbank Sorgulama başlıklı makalemizde finansbank kredi notu sorgulama, kredi notu ve Kredi Notu Finansbank Sorgulama hakkında bilgiler verilmektedir.