Bankaların Mevduat Faiz Oranları 2016
Bankaların Mevduat Faiz Oranları 2016

Bankaların Mevduat Faiz Oranları 2016

Bankaların Mevduat Faiz Oranları 2016

 

İnsanlar kazandıkları paranın bir kısmını yatırım aracı olarak kullanma arzusu içerisindedir. Ancak para biriktirmek ve tasarruf etmek oldukça zordur. Bankalarda açılan mevduat hesapları para biriktirmenin en kolay ve etkili yoludur.

 

Mevduat hesabı nedir?

 

Mevduat hesabı; kişilerin kendi adlarına bankalarda açtıkları hesaplardır. Bu hesaplardan bütün bankacılık işlemleri yapılabilir. Havale ve EFT gibi para transfer işlemleri de yine bu hesaplardan yapılır. Hesap sahipleri istedikleri zaman hesaplarına para yatırıp çekebilirler. Bu hesaplar aynı zamanda yatırım aracı olarak da kullanılabilir.

 

Vadeli mevduat hesabı nedir?

 

Vadeli mevduat hesabı, mevduat hesaplarının yatırım amacı ile kullanılmasıdır. Hesapta bulunan paranın belirli bir süre bankada kalacağının taahhüt edilmesi ile karşılığında kazanç elde edilmesi işlemidir. Mevduat faiz oranları her bankaya göre farklılık göstermektedir. Ayrıca vade süreleri de bu oranlarda değişikliklere yol açmaktadır.

 

Vadeli mevduat hesabı açarken nelere dikkat edilmeli?

 

Vadeli mevduat hesabı açılacak banka seçilirken öncelikle faiz oranlarına dikkat edilmelidir. Kişiye uygun olan vadeye en fazla faizi veren bankadan hesap açılabilir. Bankalar her yıl faiz oranlarını açıklamaktadır. Bankaların Mevduat Faiz Oranları 2016 başlığı altından bankaların faiz oranlarına ulaşılabilmektedir. Bu tabloda her bankanın müşterilerine sunduğu vade günleri ve faiz oranları belirtilmektedir.

 

Birçok banka ilk defa hesap açtıracak kişiler için cazip faiz oranları belirlemektedir. Vadeli mevduat hesabı açılırken mutlaka bu kampanyalar takip edilmelidir. Hesaba yatırılacak paraya kısa sürede ihtiyaç duyulmayacak ise uzun vadeler belirlemek her zaman karlıdır. Bankaların Mevduat Faiz Oranları 2016 listesinden hangi vadeye hangi faiz oranının uygulandığına ulaşılabilmektedir.

 

E mevduat nedir?

 

E mevduat; bankaların internet sitelerinden müşterilerin vadeli mevduat hesabı açılabilmesidir. Bu yöntem oldukça avantajlıdır. Kişiler bu yolla bankaya hiç gitmeden vadeli mevduat hesabı açarak, vade günlerini belirleyebilmektedir. Bu uygulamanın bir avantajı da faiz oranlarının daha yüksek olmasıdır.

 

Bankaların internet siteleri üzerinden vadeli mevduat hesap faizleri hesaplanabilmekte ve vade sonunda kazanılacak tutar görülebilmektedir. Birikim olarak değerlendirilecek paraların vadeli mevduat hesabına yatırılması doğrudur. Risksiz bir şekilde kazanç elde edebilmek adına en uygun yöntem vadeli mevduat hesabı açılmasıdır.

Bir önceki yazımız olan Limit Kontrol Sistemi (LKS) Nedir? başlıklı makalemizde kontrol, limit ve nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*