Limit Kontrol Sistemi (LKS) Nedir?

Bankacılık terimlerinden biri olan Limit Kontrol Sistemi (LKS), birçok kişi tarafından merak edilmekte. Bu yazımızda Limit Kontrol Sistemi (LKS) Nedir? Ne İşe Yarar? Gibi sorulara cevap bulacağız. Limit Kontrol Sistemi (LKS), kredi kartı ile ilgili bir sistemdir. Son zamanlar içinde kredi kartının yanlış kullanılması ve benzeri sorunları hem kart kullanıcıları tarından hem de bağlı bulunduğu bankalar tarafından sorun teşkil etmeye başladı.

 

Borç birikmesi yaşayan müşteriler kredi kartlarının ödemlerini yapamıyordu. Bunun üzerine bankalar ortak bir karar ile Limit Kontrol Sistemi’ni oluşturdular. Sistemin amacı kredi kartınızı kontrol altına alması ve oluşabilecek muhtemel sorunları önlemesi. Sistem birçok kişi tarafından büyük sevinç ile karşılandı. Sistemin yürürlüğe konması kredi kartı kullanan ve ipin ucunu kaçıran müşteriler için adeta bir kurtarıcı olmuş durumda.

 

Kazançlarının sadece 4 katı kadar kredi kartı alabilecek müşteriler, farklı bankalardan da bulunan kredi kartı limitlerini Limit Kontrol Sistemi (LKS) ile öğrenebilecek. Bu sayede hem banka hem de kredi kartı kullanıcıları büyük rahatlık yaşayacak. Büyük borçlardan kurtulacak müşteriler, tüm bunları Limit Kontrol Sistemi’ne (LKS) borçlu.

 

Yasal kararlar şuan kredi kartı kullanan kişilerin kartlarına kısıtlama getirmekte. Tüm bunlara ek olarak yüksek limitli bir kart açmayı talep ettiğiniz zaman herhangi bir kartınızı iptal etmeniz gerekebilir. Yeni bir kredi kartı başvurusu yapmanız gerekecek. Bu başvuruyu yaptığınız zaman ilgili banka Limit Kontrol Sistemi (LKS) üzerinden müşterimi limiti üzerinden kısıtlama olup olmadığına bakar. Eğer limit uygun bulunmazsa işlem yürürlüğe konulmaz.

 

Kısaca Limit Kontrol Sistemi (LKS) Nedir? Sorusuna verilecek cevap; limitlerinizi kontrol eden ve büyük borç bataklarınıza kurtulmanızı önleyen bir sistemidir. Bu sistem hem bankalara hem de kredi kartı kullananlar için büyük bir fırsat. Hem bankalar zarara girmiyor hem de kredi kartı kullanan müşteriler. İpin ucunu tutamayan kredi kartı kullananları sistem sayesinde belirle kotayı aşamayacak.

 

İlerleyen günlerde sisteme yeni kurallar eklenir mi? bilinmez ama sistem şimdiden herkesin memnuniyetini almış durumda. Sizde Limit Kontrol Sistemi (LKS) ile büyük meblağlarda borçların önüne rahatlıkla geçerek kendinizi bu muhteşem sistem ile kolaylıkla frenleyebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Tatil Kredisi Veren Bankalar 2016 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir