Finansal Piyasa Türleri Nelerdir?
Finansal Piyasa Türleri Nelerdir?

Finansal Piyasa Türleri Nelerdir?

Finansal Piyasa Türleri Nelerdir?

 

İnsanlar parası olan ve olmayan olarak ikiye ayrılır. İşte buna bağlı olarak da finansal piyasa paraya ihtiyacı olan ve parasını yatırmak isteyen kişiler tarafından ikiye ayrılır. Parasını yatıranlar ve para çekmek isteyenler arasında gerçekleşen para döngüsüne finansal piyasa denir. Peki, finansal piyasa türleri nelerdir? Nerede hangisi kullanılır?

 

  1. Vadesine Göre Para Ve Sermaye Piyasası;

 

– Para Piyasası: Kısa vadelidir. Yani 1 yıl veya 1 yıldan daha az bir süre. Uzun süre gerektirecek paraya ihtiyacı olmayan finansal türüdür. Bu işlemde ticari senetler kullanılır. Fon arz edenlerin genelde devamlılığı olmayan mevduattır. Fon isteyen kişi parasını çabuk bir şekilde tahsil edeceği için faiz oranları yüksek değildir. Bu yüzden risk yok denilecek kadar azdır.

 

– Sermaye Piyasası: 1 yıldan uzun fonlarda kullanılır. Yani uzun vadeli fonlardır. Kişilerin işletme sermayesi ve sabit yatırımlarda kullanılır. Bu türü tercih eden kurum ve kişiler yüksek oranda tasarruflu kişilerdir. Fon transferi olarak hisse senetleri, tahviller ve menkul kıymetler kullanılır. Bu tür uzun vadeli türler oldukça risklidir. Bunun sebebi kişi ve kurumların uzun sürede parayı tahsil edecekleri içindir.

 

  1. Organize Piyasalar Ve Organize Olmayan Piyasalar;

 

Alışverişte herhangi bir organize piyasa olmaması organize olmayan piyasalardır. Bunun diğer adı da tezgâh üstü piyasalardır. Belli kuralların olduğu türü ise organize piyasa denir. Bunu bankalar verebilir.

 

  1. Birincil Ve İkincil İhraç Piyasaları;

 

Menkul kıymetlerin ihracatına birincil ihraçlar denir. İhraç edilecek kurumdan hisse senedini ya da menkul kıymetlerini alarak oluşan ihracatlardır. Birincil piyasada satılan hisse senetlerinin tekrar satılması olayına ikincil ihracat denir.

 

  1. Spot ( Nakit ) Ve Vadeli ( Türev ) Piyasalar;

 

Ödemenin peşin yapıldığı piyasalar Spot ( nakit ) piyasalardır. Bu piyasayı tercih edenler en geç iki gün içerisinde parayı teslim etmeleri gerekmektedir. Vadeli ( Türev ) piyasalarda ise böyle bir durum yoktur taraflar parayı istediği bir tarihe alarak gerçekleştirebilir. Çok ileri bir tarihe alınan kontratın opsiyonu alınarak da paranızı daha güvenli hale sokabilirsiniz. Opsiyonu alınan kontratlar para değerlerinden etkilenmezler.

 

Diğer Finansal Piyasa Türleri Nelerdir?

 

– Hisse senedi piyasaları, Özel sektör piyasaları, devlet tahvilleri piyasaları ve türev finansal varlık piyasalarıdır.

Bir önceki yazımız olan Bankaların Mevduat Faiz Oranları 2016 başlıklı makalemizde banka, faiz ve mevduat hakkında bilgiler verilmektedir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*