Başka Birinin Kredi Notunu Öğrenmek İçin Ne Yapmalıyım?

Başka Birinin Kredi Notunu Öğrenmek İçin Ne Yapmalıyım?

Hayatımızın vazgeçilmezlerinden biri de artık kredi notu diyebiliriz. Bankalar ile yaptığımız işlemlerde kredi, kredi kartı, çek ve senet işlemlerinde öncelikle kredi notu karşımıza çıkmaktadır. Tabii günümüzde teknolojik gelişmeler ve değişimler devam ettiği sürece ihtiyaçlarımızda artmaktadır. Yaklaşık 10 yıl öncesinde ödeme yapmadığımız ürünler şuanda hayatımızın vazgeçilmezi arasına girebiliyor. Bunun en büyük örneklerinden biri de cep telefonları olarak görebiliriz. Bir 10 yıl sonra da nelere ihtiyaç duyacağımızı bilemeyiz. Günlük ihtiyaçlarımızdan fazlasını karşılamak amacıyla kredilere yönelmekteyiz ya da taksitli ürün satan yerlerden karşılamaya çalışmaktayız. Kredi kartları bu yönden fazlası ile ihtiyaçlarımızı karşılamaktadır. Fakat gelen düzenlemeler ile bazı ürünlerin taksitlendirmesinde kredi kartını kullanamıyoruz. Bunun yanında 12 ay taksitten fazlasına da gidemiyoruz. Alışverişlerde yine de kredi kartları vazgeçilmezlerimiz arasında yer almaktadır.

Kredi kartı ve de kredi talepleri için bankalara müracaat ettiğimizde ilk yapılan şey kredi notumuz ile risk değerlendirmesine bakılmaktadır. Kredi notu bankların risk bildirimleri neticesinde KKB havuzunda bilgilerden oluşan matematiksel bir oluşumdur. Bu değerlendirme 0 puan ile başlamakta ve 1900 puan ile son bulmaktadır. Kredi notunda kredi riskleriniz haricinde bankalar ile çalışma durumlarınız kısacası tüm parasal işlemlerinizi baz almaktadır diyebiliriz. Vergi Dairesine borcunuz bulunması durumunda bile bankalardaki hesaplarınıza e-haciz uygulanmakta ve kredi notunuz düşmektedir. Birde bankalara kredi başvurusunda bulunup her ret cevabı aldığınızda kredi notunuzda düşme söz konusudur.

Kredi müracaatında bulunacak olan kişiler öncelikle kredi notunu öğrenmesinde fayda bulunmaktadır. Kredi müracaatında almış olduğunuz her ret cevabı kredi notunuzu düşürecektir. Kredi notunuzu birçok farklı yöntemle öğrenebilirsiniz. Bunun yanında Findeks web sitesine girerek de kredi notunuzu öğreniyorsunuz. Findesk web sitesinden kredi notunuzu sorgulamadan önce mutlaka üye olmanız gerekmektedir. Üye olduktan sonra yada daha önceden üye iseniz TC kimlik numaranız ve şifreniz ile uygulama sayfasına giriş yapma imkanız bulunuyor. Findeks web sitesine giriş yaptıkta sonra güvenlik amacıyla oluşturulan bir resim gelecektir. Bu resmin doğruluğunu onayladıktan sonra sorgulama ekranına girebiliyorsunuz. Findeks web sitesinde sorgu yapmanız için iki menü karşınıza çıkmaktadır. Bunlardan biri kendi kredi notum ve diğer kişi kredi notu alanları yer almaktadır. Kendi kredi notunuzu bu alandan girerek öğrenebiliyorsunuz. Ayrıca risk raporunuzu da çıkarma imkanı bulunmaktadır. Başka birinin kredi notunu öğrenmek için diğer kişi kredi notu alanına girmeniz gerekmektedir. Bu alana giriş yaptığınızda da öğrenmek istediğiniz kişinin TC kimlik numarasını girmeniz gerekiyor. Giriş yaptıktan sonra da karşınıza başka birinin kredi notunu öğrenmek istemenizin gerekçesi gelmektedir. Bu alanı da doldurduktan sonra kredi notunu öğrenmek istediğiniz kişinin cep telefonuna doğrulama şifresi gelecektir. Doğrulama şifresinden sonra kredi notunu öğrenebilirsiniz.

Başka birinin kredi notunu öğrenmek için birçok nedeniz olabilir. Genelde taksitli alışveriş ürünü satan yerler senet ile vade uygulaması yapacaklarsa sizin kredi notunuzu öğrenmek istiyorlar, bankalara olan ödeme düzeninize göre satış yapmak istemektedirler. Bunun yanında emlak sektöründe çalışmakta olan kişiler başkasının kredi notunu öğrenmek istemektedir. Kiracılara ev kiraladıklarında aylık kira bedelinin düzenli olmasını istemektedirler. Evlenmek isteyen kişileri, kefil olacak olanları, çek ve senet ile ticaret yapan kişilerde başkasının kredi notunu öğrenmek istemektedir. Kredi notu artık günümüzde bir nevi güven olarak nitelendirilebilinir.

 

Bu makalemde sizlere  Başka Birinin Kredi Notunu Öğrenmek İçin Ne Yapmalıyım konusunu anlatmaya çalıştım. Her türlü bankacılık sektörüne ait soru ve sorunlarınız da karşılıksız bir şekilde bilgim dahilinde yardımcı olmaya çalışıyorum. Sorularınızı Soru-Cevap bölümünden yazmanızı rica ederim.

Borçsuz günler dilerim
Kredi Uzmanı

Bir önceki yazımız olan Enflasyon başlıklı makalemizde Ekonomik sorunlar, enflasyon ve enflasyonun görüldüğü ülkeler hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir