Bireysel Arsa Kredisi
Bireysel Arsa Kredisi

Bireysel Arsa Kredisi

Arsa kredileri; imarlı ya da bazen de imarsız olan arsa alımı için kullanılan bir bireysel kredi türüdür. Bankaların arsa kredi oranları çoğunlukla konut kredi oranlarıyla bezerlik göstermektedir. Arsa kredileri, Türkiye’de çok az sayıda banka tarafından kullandırılmaktadır.

Bireysel Arsa Kredisi;  satın almak istediğiniz arsa için 60 aya kadar vade ile kullanabileceğiniz bir kredi ürünüdür. Ekspertiz tarafından yapılan değerlendirmenin %60’ına kadar kredi kullanabilirsiniz. Bu kredide en az vade 3 ay ve en fazla vadede 60ay’dır. Teminat olarak arsayı ipotek almaktadır.

Arsa kredisi için gereken belgeler;

  • Nüfus cüzdanı veya ehliyet fotokopisi
  • Gelir belgesi
  • Ücretli çalışan kişiler için maaş bordrosu veya antetli kağıda imzalı şirket yazısı
  • Serbest meslek sahipleri için de son 3 yıllık bilanço,
  • Vergi levhası
  • Ticaret Sicil Gazetesi

Size uygun olan belgeler ve alacak olduğunuz arsanın tapu fotokopisi ile kredi talep ettiğiniz bankanın bireysel krediler bölümüne müracaat edebileceksiniz. Bireysel krediler bölümü öncelikle kredi talebinizi değerlendirmeye alacaktır. Gerekli olan değerlendirmeler yapıldıktan sonra kredi talebinizin onaylanması durumunda kredi tahsisiniz yapılmaktadır.

Arsa satın alarak yatırım yapmak ileri dönük ve uzun vadede karlı bir hareket olacaktır. Aldığınız arsa ileride değerini fazlası ile korumakta olduğundan dolayı karlı bir yatırım olarak görülmektedir. Arsa almak isteyenler arsa kredileri ile değerlendirme yapabilmektedirler. Yatırımlarını arsa olarak değerlendirmek isteyenler bakabilirler.

Bu makalemde sizlere Bireysel Arsa Kredisi konusunu anlatmaya çalıştım. Her türlü bankacılık sektörüne ait soru ve sorunlarınız da karşılıksız bir şekilde bilgim dahilinde yardımcı olmaya çalışıyorum. Sorularınızı Soru-Cevap bölümünden yazmanızı rica ederim.

Borçsuz günler dilerim
Kredi Uzmanı

Bir önceki yazımız olan 2016 KOBİ Kredileri Alma Şartları başlıklı makalemizde 2016 KOBİ Kredileri Alma Şartları, Genel Krediler sözleşmesi ve KOBİ yetkilileri hakkında bilgiler verilmektedir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*