Bireysel Kredi Başvurusu Hangi Durumlarda Reddedilir?

Bireysek kredi başvurusu hangi durumlarda reddedilir diye merak ediyorsanız ilk etken kredi notunuzdur.  Kredi notunuzun düşük olması durumunda ya da belirtmiş olduğunuz geliriniz kredi borcunu ödemeye müsait değilse bankalar tarafından kredi talebiniz reddedilir. Kredi notunuz daha önceden kredi kullanmanız durumunda Kredi Kayıt Bürosunda bulunmaktadır. Kredi notunuz sizin riskleriniz dahil kredilerinizi düzenli olarak ödeyip ödemediğinize göre değişmektedir. Sizin üzerinize olan kredi kartları ve toplam kredi borçlarınız çok yüksekse kredinizin reddedilmesine neden olmaktadır. Ayrıca kredi notunda belirlenen bir limit bulunmaktadır. Puan sistemi ile hareket edildiğinden olayı 900 ve 1150 puan arasında ise banka kredi talebinizi onaylayabilir. Daha düşük ise kredinizi direkt olarak reddedebilirler. Gelir durumunuzda kredi talebinde bulunduğunuzda önemli bir etkendir. Kredi notunuz yüksek fakat kredi taksitlerinizi ödeyebileceğiniz bir geliriniz yoksa krediniz reddedilir. İstediğiniz kredinin miktarı ve taksitlerle gelir düzeyiniz arasında mutlaka belli bir bağlantı olması gerekmektedir. Bankalar her zaman için kredi kartı ve kredi vermeyi sizin talep ettiğinizden daha çok istemektedir. Fakat gelir düzeyiniz düşükse de bankanın yapacağı bir durum bulunmamaktadır. Bir de tersi bir durum bulunmaktadır. Daha önce hiç krediye ihtiyacınız olmadı ve şuan için zorlandınız ve bankaya müracaat ederek kredi talebinde bulundunuz. Bu durumda banka sizin kredi notunuza bakmaya girdiğinde göremeyecektir. Bankalar bu durumlarda çekimser kalırlar ve kredi notunuz olmadığından dolayı kredinizi ret edebilirler.

Bu makalemde sizlere Bireysel Kredi Başvurusu Hangi Durumlarda Reddedilir?konusunu anlatmaya çalıştım. Her türlü bankacılık sektörüne ait soru ve sorunlarınız da karşılıksız bir şekilde bilgim dahilinde yardımcı olmaya çalışıyorum. Sorularınızı Soru-Cevap bölümünden yazmanızı rica ederim.

Borçsuz günler dilerim
Kredi Uzmanı

Bir önceki yazımız olan Yapılandırılan Kredi Borcu Ödenmezse Ne Olur? başlıklı makalemizde kredi borcu, kredi borcunda yapılandırma ve yapılandırılan borç ödenmezse ne olur hakkında bilgiler verilmektedir.