Kredi Başvurusu Reddedilen Kişi Bir Başka Bankadan Kredi Alabilir Mi?

Genellikle kredi talepleri reddedilen kişilerin aklına gelen bir soru bulunmaktadır. Kredi başvurusu reddedilen kişi bir başka bankadan kredi alabilir mi? Bu sorunun cevabından önce mantıklı olan bir bankaya kredi talebi için başvurduğumda direkt olarak onaylanması için neler yapabilirimdir. Öncelikle bankalara kredi talebinde bulunurken eksik bilgi vermeyin. Krediniz onay alacakken sizin vermiş olduğunuz eksik bilgiden dolayı talebiniz reddedilebilir. Kredi talebiniz reddedildi diye bankaya kızıp da ben nasıl olsa kredi alırım mantığı ile başka bankalara müracaat ettiğinizde bu sizin zararınıza olur. Bankalar duygusal çalışan kurumlar değildir sizde duygularınızla hareket etmemelisiniz. Şunu unutmayın banka sizi kişisel gözle bakıp da kredinizi reddetmez. Çünkü bankalar verdikleri kredilerden dolayı kar eden kurumlardır. Neden göz göre göre karlarından vazgeçsinler. Bankaların istediği tek şey sizin krediyi kullandığınızda borcunuzu düzenli olarak ödeyip ödemeyeceğinizdir. Bankalar kredi ürünlerini tanıtmak amacıyla devamlı olarak pazarlama ve reklam yapmaktadır. Size kredi vermek istemeseler neden yüksek miktarlarda harcama yaparak kredi ürünlerini duyursunlar.  Eğer kredi talebinizde gelir düzeyinizin yeterli bulunmadığından reddedilirse, varsa ek gelirlerinizi, eşinizin ya da gelir getiren diğer aile bireylerini beyan edebilirsiniz. Belgelenebilir gelirleriniz esas alınsa da siz yinede beyan edemediğiniz gelirlerinizi söyleyin. Kredi siciliniz de olumsuzluklar varsa mutlaka düzeltin. Geçmiş dönemde olan borçlarınızı ödediyseniz mutlaka kredi sicilinizden sildirin. Bir banka kredinize onay vermediyse bir başka bankaya müracaat edebilirsiniz. Diğer bankanın değerlendirmesi farklı olabilir ve kredinize onay verebilir.

 

Bu makalemde sizlere Kredi Başvurusu Reddedilen Kişi Bir Başka Bankadan Kredi Alabilir Mi?konusunu anlatmaya çalıştım. Her türlü bankacılık sektörüne ait soru ve sorunlarınız da karşılıksız bir şekilde bilgim dahilinde yardımcı olmaya çalışıyorum. Sorularınızı Soru-Cevap bölümünden yazmanızı rica ederim.

Borçsuz günler dilerim
Kredi Uzmanı

Bir önceki yazımız olan Bireysel Kredi Başvurusu Hangi Durumlarda Reddedilir? başlıklı makalemizde bireysel kredi, bireysel kredi başvurusu ve Bireysel Kredi Başvurusu Hangi Durumlarda Reddedilir? hakkında bilgiler verilmektedir.