Ülkenin Kredi Notu Nasıl Belirlenir?

Ülkenin Kredi Notu Nasıl Belirlenir?

Ülke kredi notu nasıl belirlenir ve kriterleri nelerdir bakacağız. Bir ülkedeki devlet borçlarının zamanında tamamıyla ödenmesi ile ilgili olarak kapasiteyi etkilediğine inanılan faktörleri kapsamaktadır. Kredi analizleri söz konusu olan ülkenin geçmişteki ekonomik, siyasi olayların olduğu zamanlardaki durumu idare edişleri hedefleri yükseltmeleri ve gelecekte olacak olan siyasi ve ekonomik durumlar boyuca artıp azalmasıdır. Bu durum tabii ki finansal ve de parasal esnekliğe işaret eden faktörlere odaklanmaktadır.

Ülkenin kredi notu belirlenmesinde uluslar arası alanda faaliyet gösteren kredi derecelendirme kuruluşlarından faydalanılmaktadır. Dünyanın önde gelen kredi kuruluşu Standart & Poor’s tarafından ülkelerin kredi notunu belirlemenin yanında değiştirmesine de yardımcı olmaktadır. Dünya üzerinde bulunan ekonomik belirsizlik neticesinde ülke kredi derecelendirme oldukça önem kazanmıştır. Avrupa’da borç krizinin devam etmesi ülkelerin kredibilitesi, derecelendirme kuruluşlarının ülkeler verdikleri kredi puanları oldukça önemlidir.

Ülkelerin kredi notunun belirlenmesinde şöyle bir bakıldığında beş etken kendini göstermektedir. Ülkelerde politik sayılarını yansıtan kurumsal etkinlik ile politik riskleri, ekonomik sayıda yansıtılan ekonomik yapı ile büyüme beklentileri, harici sayılarda yansıtılan harici likide ile uluslar arası yatırım pozisyonları, mali sayıda yansıtılan mali performans, esneklik, devletin borç yükü ve parasal sayıda parasal esneklikten oluşmaktadır.

Politik sayı bir devletin kurumlarının, politikalarının o ülkenin kredi temellerini sürdürebilir kurumsal finansman alanı oluşturmaktadır. Dengeli ekonomik büyümeyi desteklemek, ekonomik, siyasi şoklara cevap vermek açısından nasıl etkilediğine dair bakışı yansıtırken, verilerin ve de kurumların şeffaflığı ile güvenirliğinin potansiyel jeopolitik risklere bakışı da yansıtılmaktadır.

 

Bu makalemde sizlere Ülkenin Kredi Notu Nasıl Belirlenir?konusunu anlatmaya çalıştım. Her türlü bankacılık sektörüne ait soru ve sorunlarınız da karşılıksız bir şekilde bilgim dahilinde yardımcı olmaya çalışıyorum. Sorularınızı Soru-Cevap bölümünden yazmanızı rica ederim.

Borçsuz günler dilerim
Kredi Uzmanı

Bir önceki yazımız olan Kredi Başvurusu Reddedilen Kişi Bir Başka Bankadan Kredi Alabilir Mi? başlıklı makalemizde kredi başvuru sonucu, kredi başvurusu olumsuz olması ve Kredi Başvurusu Reddedilen Kişi Bir Başka Bankadan Kredi Alabilir Mi? hakkında bilgiler verilmektedir.